Senátorka Hamousová: Vláda by měla vytvořit podmínky pro zlepšení životního prostředí

23.02.2016 9:12 | Zprávy

Povolební koalice v Žatci nevydržela ani sto dní, a Zdeňka Hamousová (BPP) se tak po krátké pauze vrátila do křesla starostky. Ani současná rada však není již více než půl roku kompletní, navíc před ní stojí nemalé problémy, s nimiž se bude muset vypořádat. Naši redakci zajímalo nejen, zda svítá na lepší časy. Dlouze jsme si povídali i o problematice životního prostředí, která je stále více aktuální, a zhodnotila své dosavadní působení v senátu.

Senátorka Hamousová: Vláda by měla vytvořit podmínky pro zlepšení životního prostředí
Foto: Redakce
Popisek: Mgr. Zdeňka Hamousová, starostka Žatce

Povolební koalice v Žatci nevydržela ani sto dní, a vy jste se tak počátkem loňského roku vrátila do křesla starostky. Bohužel ani tím komplikace nekončí, jelikož ani současná rada není již více než půl roku kompletní. Jak je to možné? Co je hlavní překážkou dohodnout se? A především, jaký vliv to má na fungování města?

Z funkční rady města plánovaně rezignovali tři členové. Jako jeden z důvodů jsem vnímala jejich způsob jako určitý nátlak při prosazování některých věcí a také jiný přístup k „dohadování“. Jiný názor neznamená, že jsem nepřítel, slušné a konstruktivní prezentování jiných názorů patří k rozhodovacímu procesu. Jednou z hlavních překážek dohody jsou zřejmě konkrétní personální otázky. Byli jsme domluveni, že rada města bude složena ze čtyř zástupců členů bez politické příslušnosti + další tři členové podle návrhu KSČM a spolupracujících zastupitelů z kandidátky ČSSD. Tito tři členové, kteří pro nás překvapivě rezignovali, chtějí změnit jimi navržený počet zástupců v radě města. Zvažujeme model 3 + 3 zástupci v radě s tím, že sedmého člena rady města bychom dovolili v nějakém časovém horizontu.

Schyluje se podle vás k dohodě? Přece jen slibovala jste, že se tak stane do konce roku, nejpozději v lednu…

K možnému složení rady a termínu jsem se vždy vyjadřovala spíše opatrně a méně konkrétně a takto kategorické sliby jsem nedávala. Někteří moji kolegové byli více optimističtí a uváděli časové termíny. To se dá poměrně snadno ověřit ze záznamů veřejných vystoupení či autorizovaných citací.

Jak se stavíte k petici za zveřejňování materiálů na jednání zastupitelů města Žatce? Domníváte se, že má své opodstatnění, nebo jste přesvědčena, že je radnice maximálně otevřená a transparentní?

Každý hodnotí transparentnost podle svého jednání. Vůbec nemám problém se zveřejněním anotací k jednotlivým bodům jednání, tzn. stručný obsah projednávaného bodu, protože některé názvy bodů programu nevypovídají o předmětu projednávání konkrétně, aby si lidé mohli udělat představu, co vůbec bude projednáváno. Ke zveřejnění kopie materiálů ještě před projednáváním v zastupitelstvu města mám rezervovaný postoj (ale nemám s tím problém) z jednoho konkrétního praktického důvodu. Stává se, že média převezmou navrhované usnesení a v tisku se ještě před schválením objeví informace typu – radnice bude postupovat tak a tak… A ke schválení usnesení nedojde, protože názor zastupitelů nemusí být vždy shodný s návrhem předkladatele materiálu. Stává se, že tisk předčasně informuje o návrhu a výsledek je jiný, ale to už občané nezaregistrují. Zaznamenají předčasně zveřejněnou informaci, a protože předčasně, tak s nesprávným výsledkem. Jinak zájem o transparentnost jednání mohou obyvatelé vidět i na prostoru, který je v rámci veřejného jednání zastupitelstva dáván pro vyjádření veřejnosti.

Město se chce na prestižní seznam památek UNESCO dostat už řadu let, letos Žatec ale nominován nebude. Je to pro vás velké zklamání? Máte pro to vysvětlení?

Tato otázka vychází z nepřesné informace tisku, resp. velikosti a vypovídací schopnosti titulku novinového článku. Z našeho pohledu nemůžeme mluvit o zklamání, protože město Žatec se svou nominační dokumentací letos nepočítalo.

Nominační dokumentace je téměř zpracována a vše běží podle předem dohodnutých termínů a harmonogramu.

Nyní probíhají korekce a úpravy na dokumentaci. Dále bude celá dokumentace přeložena do anglického jazyka a budou provedeny grafické úpravy.

V září letošního roku bude naše nominace odeslána ke komisi UNESCO do Paříže, kdy bude doplněna o případné návrhy či podněty komise, v červnu letošního roku bychom měli náš statek, který nominujeme na zápis, prezentovat na výstavě přímo v sídle UNESCO.

Zcela zpracovaná dokumentace, podepsaná ministrem financí bude zaslána do Paříže v únoru roku 2017 a začne její čtení poradním orgánem UNESCO.

Rozhodnutí o možnosti přijetí Žatce na seznam světového dědictví proběhne v měsíci červnu až červenci roku 2018.

V jaké fázi je spor o pronájem pozemku pod bývalou kotelnou v Podměstí? Co by pro město znamenalo, pokud by se muselo podřídit exekuci?

Exekuce v tomto případě je na výkon rozhodnutí, zjednodušeně – soud nařizuje městu (zastupitelstvu) uzavřít smlouvu za určitých podmínek. Zastupitelé ale rozhodují podle svého názoru a uvážení. Jednání v souvislosti se žalobou o určení neexistence povinnosti uzavřít nájemní smlouvu je určeno na začátek dubna 2016.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

Eva Decroix, MBA byl položen dotaz

migrace

Jestli máme chránit naše křesťanské tradice a celkově Evropu, nemyslíte, že je třeba konečně zastavit nekontrolovatelný přiliv migrantů, který teď kvůli situaci v Sýrii může opět narůstat? Ač jako strana nic moc nezmůžete, máte aspoň nějaký návrh řešení, pro který se snažíte získat třeba v Bruselu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Po slovech Fialy a Drábové, že Čechům je skvěle, vyšla najevo jiná pravda

10:36 Po slovech Fialy a Drábové, že Čechům je skvěle, vyšla najevo jiná pravda

Mají se Češi stále hůř, nebo jsou jen příliš zachmuření? Premiér Petr Fiala, prezident Petr Pavel i …