Nejvíce snaha vlády v demisi zrušit limity na těžbu uhlí prospívá firmám, jež uhlí těží a spalují v elektrárnách nebo teplárnách. Podle expertů z těžebních společností a ekologických organizací se za limity může vytěžit nejvíce miliarda tun uhlí.
Například z dolu ČSA firmy Czech Coal by se rozšířením těžby získalo 750 milionů tun uhlí, dále by putovalo i z dolu Bílina, patřícímu Severočeským dolům. Vytěžením a spálením milionu tun hnědého uhlí se přibližně vydělá miliarda korun – čtvrtinu podle deníku inkasují těžební společnosti, zbytek elektrárny nebo teplárny. Celkový zisk tedy může překročit až bilion.
To z části umožňuje i podpora státu. Ten podle zákona uhlí vlastní, ovšem od důlních firem požaduje jen minimální poplatek za vytěžení (dosahuje 1,5 procenta z tržby společností povrchově těžících hnědé uhlí a 0,5 procenta od OKD, které hlubinně těží černé uhlí).
Kromě energetických podniků ale prolomení limitů přinese i jiné výhody, podle Insideru zachrání práci deseti tisícům zaměstnanců a stát a obecní rozpočty získají 15 miliard korun. Soukromé firmy ovšem až bilion.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pan