„Odvolat prezidenta je prakticky nemožné, proto má Zeman tendenci chovat se jako mocnář. By bylo dobré zvážit možnost odvolat přímo voleného prezidenta přímo v lidovém hlasování. Podobně jako na Slovensku a v Rakousku,“ konstatuje na základě této situace komentátor Petr Honzejk. Domnívá se totiž, že pokus skupiny senátorů odvolat skrze ústavní žalobu prezidenta Miloše Zemana se k Ústavnímu soudu ani nedostane. Na žalobě by se totiž musely shodnout tři pětiny senátorů i tři pětiny poslanců.
Původní text ZDE
„Přesto má pokus senátorů kolem Václava Lásky smysl. Přihlížet, jak si Zeman přivlastňuje další pravomoci, ohýbá Ústavu ve svůj prospěch, útočí na soudy a zpochybňuje tak dělbu moci, by byla kombinace alibismu a defétismu. Naopak pokus vyvolat impeachment, třebaže odsouzený k neúspěchu, je politický čin − zpráva, že se prezident chová tak, jak by se chovat neměl, a že jsou zde síly, které se proti tomu nebojí ozvat,“ domnívá se Honzejk. A podle něj je také možné, že se rozjede debata, zda pozice hlavy státu u nás není až příliš pevná.
V době, kdy se totiž hlava státu volila Parlamentem, stačila k ústavní žalobě nadpoloviční většina senátorů. „Nyní, když je prezident volen přímo, podmínky pro ústavní žalobu přitvrdily a jsou vlastně nesplnitelné. Prezidenta navíc nemají možnost odvolat ani voliči,“ poznamenal Honzejk.
A stejný povzdych měl i občanský aktivista Tomáš Peszynski. „Jak jsme tu dobrou českou Ústavu zničili. Přímou volbou a 3/5 většinou pro žalobu jsme si vytvořili neodvolatelného krále,“ dodal Peszynski.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef