Severočeští politici sledují dění kolem Paskova. Měl by se stát postarat i o havíře z Mostecka?

14.04.2014 8:51 | Zprávy

Ostravští horníci dostanou od státu šest set milionů a Mostecko, kde se budoucnost těžby řeší řadu let, zase ostrouhá? Je to precedens? Poslanec a někdejší havíř Vlastimil Vozka (Severočeši.cz) upozorňuje, že i sever Čech by se mohl státu ještě prodražit. Situace hornictví v Ústeckém kraji je ale naprosto jiná než v případě Dolu Paskov, kde má nakonec ještě do roku 2017 pokračovat těžba. Tady by už šlo o miliardy, varují.

Severočeští politici sledují dění kolem Paskova. Měl by se stát postarat i o havíře z Mostecka?
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Hnědouhelný lom Československé armády nacházející se v severočeské hnědouhelné pánvi

Poslanec a krajský zastupitel Vlastimil Vozka, mimo jiné bývalý havíř - ředitel dolu a primátor města Most, hodnotí situaci Ostravska, kterému pod taktovkou ministra Babiše vláda odklepla 600 milionů korun na sociální program pro tisíce tamních horníků, kteří ukončením těžby přijdou o práci. Srovnává ji s Mosteckem, kde se už řadu let odehrává nekonečný příběh o zachování či neprodloužení těžby hnědého uhlí za takzvanými územními limity.

„Určité reminiscence na mostecký revír tady existují, i z minulosti. Je pravdou, že uhelné hornictví na Ostravsku skončilo. Dneska už jsou doly jenom na Karvinsku. Důl Paskov je velmi složitá záležitost, lokalita s hodně zaměstnanci. Vítám dohodu právě o té sociální oblasti, protože to je nejdůležitější oblast případného vypořádání se zaměstnanci – je to vlastně úhrada sociálního programu kompletně, odstupného a tak dále. Oprávněnost tu tedy určitě je, pro vypořádání se s havíři,“ komentuje a dodává: „Co se týče samotné ekonomiky, tam je to záležitost společnosti OKD, která se zavázala hradit si náklady na útlum, tedy na technickou likvidaci a podobně. Myslím si, že dohoda, která vznikla, je logický kompromis.“

V tomhle revíru je to hra o budoucnost

Uhelný průmysl na Ostravsku a Mostecku - kde by prodloužením těžby došlo k přestěhování obcí Horního Jiřetína a Černic, což je dlouholetý populistický boj mezi ekoaktivisty, těžaři i několika různými skupinami tamních obyvatel - jsou ovšem dvě různé kapitoly. „Na toto téma vůbec nechci filozofovat, protože věřím, že se energetická politika a přístup vlády srovná,“ věří poslanec Vozka a vysvětluje: „Tady se těží energetická surovina, uhlí pro energetiku a teplárenství, kdežto na Ostravsku hlavně uhlí pro koksování. Vzhledem k napětí v ocelářském průmyslu je samozřejmě ta potřeba menší a konkurence je veliká. A to nechci zavádět mezinárodní aspekty. Takže v našem revíru je to hra o budoucnost energetiky a to jsme připraveni kdykoliv řešit.“

Jeho náměstek – sociální demokrat a podnikatel Zdeněk Brabec - je mnohem přímočařejší. Po státu by rovnou stejným způsobem natáhl ruku i v případě Mostecka, pokud by zde došlo k ukončení těžby. „Jinak by to byl precedens,“ míní. Je ale přesvědčen, že k tomu nedojde.

Už to není takový zločin

Ani Vlastimil Vozka nepředpokládá, že by došlo k uzavření našich těžebních lokalit. „Věřím, že se opět lom ČSA rozjede. Elektrárny, do kterých se hnědé uhlí odsud dodává, jsou odsířeny, odprášeny - už to není takový zločin,“ podotýká.

Hovořit o penězích se v tuto chvíli doslova hrozí. Situace by totiž na Mostecku byla razantně jiná. „Nezapomeňme totiž, že lom ČSA je natolik obsáhlou a složitou lokalitou z hlediska zahlazování, že vlastně těžař v současné době nemůže mít v žádném případě vytvořenou rezervu odpovídající nákladům na budoucí rekultivaci k zahlazení hornické činnosti. Pokud bychom teoretizovali, že by se na ČSA skončilo s těžbou, tak vedle všech sociálních důsledků, odstupného a podobně, je tam obrovský závazek zahlazování a ten leží samozřejmě na státu. Je to stát, kdo vyvolal tu hranici a administrativně omezil dobývání. Náklady jsou tady řádově vyšší – jsou to miliardy korun,“ zdvihá varovně prst.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, mám dotaz k tomu novému chystanému zákonu, který má trestat neoprávněnou činnost pro cizí moc. Nechápu, co je tím myšleno. Vy ano? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poslední den ve funkci. Biden podepsal milosti, ze kterých jde hlava kolem

15:10 Poslední den ve funkci. Biden podepsal milosti, ze kterých jde hlava kolem

„Biden omilostnil Fauciho. Říká, že to není přiznání viny. Ale kdyby byl Fauci nevinný, nebylo by po…