Šichtařová: Příšerná drahota, za kterou mohou tihle lidé. A šokující návrh kandidáta Horáčka to zhorší

20.06.2017 12:55 | Zprávy

Ekonomka Markéta Šichtařová se na svém blogu na serveru iDnes.cz zamyslela nad dramatickými vzestupy cen nemovitostí. A rozvyprávěla se o tom, jak nám podle ní aktivisté ukradli Prahu.

Šichtařová: Příšerná drahota, za kterou mohou tihle lidé. A šokující návrh kandidáta Horáčka to zhorší
Foto: ReproFoto: ČT
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová v pořadu ČT Hyde park

„Když porovnáte platy v Praze a ceny bytů v Praze, zjistíte, že průměrný Pražák musí šetřit na průměrný byt skoro dvakrát déle než průměrný občan Berlína nebo Varšavy. Člověk by to pochopil, kdyby mohl říct, že je Praha pulsující velkoměsto, které rychle roste a rychle bohatne. No – není to pravda. Praha je sice bohatá proti zbytku republiky, ale vývoj se v ní zastavil. Praha neroste. Praha se nemodernizuje. Výstavba téměř zamrzla. V Praze se svým způsobem zastavil čas. Nebo aspoň notně zpomalil,“ pozastavila se Šichtařová a položila si otázku, proč tomu tak je. A vnímá, že drahé byty a nerozvíjení se Prahy spolu souvisí. 

Podle ní totiž za růstem cen stojí mimo jiné i divná změna nálady ve společnosti. „Dnes se raději všechno zakáže. Jak houby po dešti vyrostly všeliké neziskovky placené z různých dotací a norských fondů. Pomnožily se nevládní organizace a sdružení, které se na základě nějakých nepochopitelných důvodů domnívají, že mohou do všeho mluvit,“ tvrdí Šichtařová s tím, že bohužel legislativa a politici jim jdou na ruku. 

Za naprosto šokující v této souvislosti považuje výrok kandidáta na prezidenta Michala Horáčka. „Sebrat občanům a spolkům jejich právo vyjadřovat se k dění v jejich bezprostředním okolí bych nepovažoval za krok správným směrem. Dlouhodobě jsem pro co největší participaci občanů na podobě jejich bezprostředního i vzdálenějšího okolí. Proto si opravdu nemyslím, že by v této oblasti měli být kráceni na svých právech,“ cituje Šichtařová Horáčka z jednoho webu, jenž podle ní vysvětluje lidem, jak se mají vytvářet účelové spolky, jak napadnout stavební řízení někoho úplně cizího, jak se stát jeho účastníkem a jak cizí výstavbu blokovat.

„Jinými slovy: Někdo se tu domnívá, že má právo mluvit do toho, co si někdo postaví na svém pozemku v souladu s předpisy a uzemním plánem. Někdo si myslí, že vám může mluvit do toho, co si vy stavíte, i když s vámi a vaší stavbou dokonce ani nesousedí. Kde se v lidech bere ten sprostý pocit, že mají právo zase někomu mluvit do toho, co bude dělat se svým majetkem?“ rozčílila se a uvedla, že právě tyto zájmové tlaky Prahu tak paralyzovaly.

Původní text ZDE.

„Cožpak je to normální, že získání všech povolení k menší stavbě činí u nás průměrně 247 dní? Přitom v Evropě je situace horší jen na Kypru, v Moldávii a na Slovensku, a to si, pěkně prosím, o úředním šimlu v EU nemyslím nic pěkného. ‚Výborná‘ to vizitka a jistě to ekonomice ‚ohromně‘ pomáhá,“ řekla a poukázala na ještě horší situaci v Praze, kde se na vydání stavebního povolení u větších bytových projektů čeká tři až pět let. 

Závěrem pak poukázala na makroekonomické důsledky situace. „Obstrukce a průtahy při povolování novostaveb demotivují developery, a tím snižují nabídku nových bytů. Výsledkem logicky musí být růst jejich cen. Na dražší nové byty tedy opět logicky mnoho lidí nemá, což je tlačí do nájmů. Nájmy tedy rychle rostou. A máme tu problém. Byty jsou dražší, než by mohly být, nájmy jsou dražší, než by mohly být, lidé jsou chudší, než by museli být, utrácí méně, než by mohli, developeři mají nervy v kýblu, všichni vespolek jsme zas o něco méně svobodní...“ uzavřela s poukázáním na to, že by stačilo jen uvolnit stavidla, aby bylo možné znovu víc stavět. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Andrej Babiš byl položen dotaz

Připravujete se na brzký konec v politice?

Aspoň na mě to tak přijde, když se ujímáte zpět Agrofertu. A je to tedy tak, že ten svěřenecký fond byl jen taková klička jak šikovně obejít zákon?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vyděračské praktiky. Ředitel ČT s „odpovědností“ narazil

21:05 Vyděračské praktiky. Ředitel ČT s „odpovědností“ narazil

Plánované zvýšení televizního a rozhlasového poplatku a rozšíření okruhu poplatníků vyvolává kontrov…