Šikana? Afghánistán kolabuje, Česko stíhá důchodce. Toho zavřel už Husák

25.05.2020 13:54 | Zprávy

Otázka, kam až zasahuje svoboda slova, se řeší poměrně často. 71letý důchodce to zřejmě bude muset zjistit u soudu, když schvaloval útok na české vojáky v Afghánistánu, jak uvádějí Novinky.cz. Ovšem podle sociologa Petra Hampla jde o zneužití práva. „Policisté a prokurátoři zneužili své postavení, promrhali státní prostředky a vystavili občana neoprávněné šikaně. Oni by měli být stíháni,“ tvrdí Hampl, byť s výroky důchodce nesouhlasí.

Šikana? Afghánistán kolabuje, Česko stíhá důchodce. Toho zavřel už Husák
Foto: Armáda ČR
Popisek: Vojáci se v Afghánistánu loučili s padlými spolubojovníky

Jak informovaly Novinky.cz, pražské Vrchní státní zastupitelství podalo žalobu na 71letého důchodce za to, že na sociálních médiích schvaloval útok na české vojáky, které v roce 2018 zabil sebevražedný atentátník v Afghánistánu. Přítomnost českých vojáků prý označil za podíl na zločinecké agresi proti afghánskému lidu a sebevražedný atentát za spravedlivý trest, za což mu údajně hrozí až 15 let vězení. Že by byl vinný, plzeňský důchodce popírá. Argumentuje svobodou slova a sebevražedného atentátníka, který je podle něho „národním hrdinou“ Afghánistánu, přirovnává k Janu Palachovi, který se také postavil na odpor proti okupaci. O podporu terorismu se podle něho nejedná. „Pokud bych jej skutečně podporoval, musel bych ho tvořit a zúčastnit se toho,“ říká.

Zmíněný důchodce měl potíže už za minulého režimu. Poprvé se prý dostal za mříže v roce 1977, kdy se bez povolení pokusil vycestovat do tehdejšího západního Německa, po propuštění z výkonu trestu nemohl sehnat práci odpovídající jeho vysokoškolské kvalifikaci a skončil jako topič. Napsal dopis prezidentu republiky Gustávu Husákovi, v němž apeloval, aby mohl vykonávat práci odpovídající jeho vzdělání (inženýr kybernetik), a připomínal, že lidská práva a socialistický systém patří k sobě. Za tento dopis byl dotyčný zatčen a dva roky znovu vězněn. Také kritizoval angažmá Sovětského svazu v Afghánistánu. Nicméně podle státního zástupce se důchodce provinil schvalováním vraždy.

Plzeňského schvalovače se zastal sociolog Petr Hampl, byť s ním nesouhlasí. Hampl připomenul, že názor na afghánské angažmá NATO už se změnil: „Všichni už otevřeně přiznávají, že koloniální vpád do Afghánistánu byl jeden obrovský průšvih. Výsledkem jsou desetitisíce mrtvých a snížení bezpečnosti v Evropě. Pozitivního to nepřineslo absolutně nic. Tedy kromě vyšších výdělků výrobců zbraní a obchodníků s drogami. A zlepšení životní situace pár zkorumpovaných politiků. Ale už se to snad chýlí ke konci.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Lenka Knechtová byl položen dotaz

bydlení

Vámi kritizovaná digitalizace stavebního řízení je podle mě zanedbatelný problém v porovnání s tím, že má ČR problém s nedostatkem bydlení, které, když už je, tak je pro většinu smrtelníků nedostupné. A upřímně nemám dojem, že když jste byli ve vládě, že jste problém nějak řešili. Můj dotaz tak zní,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zmocněnkyně Šimáčková odpůrcům Istanbulské úmluvy: ZLO. Zastrašit se nenechám

23:28 Zmocněnkyně Šimáčková odpůrcům Istanbulské úmluvy: ZLO. Zastrašit se nenechám

Zastrašit se nenechám, vzkazuje vládní zmocněnkyně Klára Šimáčková Laurenčíková Alianci pro rodinu (…