Síkela nakupoval, trubky jsou prázdné, my to zaplatíme. A šíří se obavy, co předvede v Bruselu

11.08.2024 10:30 | Monitoring

Mimořádný průšvih! Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) opět čelí kritice kvůli nezvládnuté energetice. Konkrétně za nákup plynovodů, kterými už nemá co téct, ale stále se musí platit jejich údržba. Mnozí se podivují, že právě Síkelu chce vláda nominovat za ČR coby eurokomisaře v Bruselu.

Síkela nakupoval, trubky jsou prázdné, my to zaplatíme. A šíří se obavy, co předvede v Bruselu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jozef Síkela, ministr průmyslu a obchodu

Nákup zadlužených plynovodů Net4Gas za osm miliard v loňském roce prosadil ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN). Tehdy jej obhajoval jako strategickou investici v podobě kritické infrastruktury. Dříve trubky plynovodů přepravovaly ruský plyn do Německa, ale po ukončení kontraktů s Gazpromem však nejsou žádné objednávky na tranzit plynu a tedy těmito plynovody nemá co téct.

Platit se ale za údržbu zadlužených plynovodů musí dál. To se zřejmě promítne do vyšších plateb za plyn u českých domácnosti a firem. Tuto strategií už dříve ostře kritizovala řada subjektů, podle nichž to povede ke zdražení cen energií a paliv. Síkela i premiér Petr Fiala (ODS) tvrdí, že ohledně plynu se zdražovat nebude.

Společnost Net4Gas loni prodělala 1,7 miliardy korun. Předloni přitom skončila v zisku přes 6,2 miliardy korun. Provozuje 4000 kilometrů plynovodů, pět kompresních stanic a stovku předávacích stanic. Firmu loni v závěru roku koupil státní ČEPS s tím, že za zadluženou společnost má zaplatit „maximálně“ pět miliard korun, přičemž ale konečná suma bude záviset na hospodaření podniku a na „splnění nastavených ekonomických parametrů“, informoval server Echo24.cz.

Do nedávné aukce, kam se měli hlásit zájemci o přepravu plynu přes Česko na roky 2025 a 2026, se nikdo nepřihlásil. I když potrubím nic neteče, je nutné je udržovat. A vzhledem k tomu, že nejsou tržby a je nutné se vypořádat s dluhy, které stát při koupi Net4Gas neodepsal a převzal je, je pravděpodobné, že platit to budou spotřebitelé v cenách plynu.

Spotřebitelům by se mohly zvýšit poplatky za přepravu plynu, které jsou součástí regulované složky konečné ceny. O výši rozhoduje Energetický regulační úřad (ERÚ) na základě energetického zákona. O změnách bude úřad informovat v listopadu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

Ing. Michal Kučera byl položen dotaz

Bude podle vás další světová válka?

Aspoň z vaší věty - geopolitická rovnováha světa, která jej posledních 80 let uchránila před světovou válkou se rozpadla, to vypadá, že si to myslíte. A kdo by proti sobě jako stál? Ano Rusko je proti všem, ale netvrdí třeba právě vaše strana, jak je Evropa jednotná? A myslíte, že je na místě si stě...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Síkela trubky koupil, aby ČR zachránila kanadské penzijní fondy, které do těch trubek investovaly prachy pojištěnců., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusefuki , 11.08.2024 11:49:29
My prostě na úkor našich občanů (pracujících i důchodců) musíme zachraňovat kde jakou tlupu lemplů, která něco zvorala - Ukrajina vztahy s Ruskem, kanadští banksteři investice v zahraničí.

|  5 |  0

Další články z rubriky

„Občanská společnost“ byla největší lží od roku 1989. Okamura, Macinka i Vidlák na jednom pódiu

19:32 „Občanská společnost“ byla největší lží od roku 1989. Okamura, Macinka i Vidlák na jednom pódiu

„Nejvíc kope chcípající kobyla!“ Těmito slovy popsal Tomio Okamura stávající český politický režim, …