Šílené. Udavačské centrum Evropské hodnoty a seznamy nepřátel. Zde je rozbor jejich manipulačních technik od Petra Žantovského

03.04.2021 7:47 | Zprávy

TÝDEN V MÉDIÍCH Tím nejšílenějším, co se tento týden v českých médiích objevilo, je obsáhlý materiál Seznamu Zprávy o tom, že nejúspěšnějšími dezinformátory v Česku jsou zpěvák Janek Ledecký a SPD Tomia Okamury. Jde o přepsanou zprávu Evropských hodnot gay pornoherce Jakuba Jandy. Petr Žantovský v pravidelném přehledu mediálních zajímavostí popisuje, jak tahle špiclovací a udavačská organizace funguje, a ptá se, kým jsou tyto projekty placeny, s jakým cílem a proč se zveřejňují seznamy nepřátel a co ty chudáky nepřátele potom čeká.

Šílené. Udavačské centrum Evropské hodnoty a seznamy nepřátel. Zde je rozbor jejich manipulačních technik od Petra Žantovského
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Žantovský

Článek s titulkem „‚Nejúspěšnější‘ dezinformátoři v Česku: vyniká SPD i Ledecký“ ze Seznamu Zprávy byl vůbec tím nejšílenějším, co česká média tento týden přinesla. Informuje nás o tom, že Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty v současnosti sleduje okolo 40 dezinformačních webů a některé stránky na sociálních sítích. „V podstatě jde o přepsanou zprávu Evropských hodnot a Seznam Zprávy z ní vyrobily hodně nafouklý materiál. Vytištěný vyjde bez obrázků skoro na čtyři strany, což je opravdu neobvyklé. Z toho vyplývá, že Seznam Zprávy tu zprávu považuje za velmi významnou a klíčovou informaci. Já bych se nejprve zastavil u Bezpečnostního centra Evropské hodnoty. Svého času si tahle skvadra říkala think-tank, tedy myšlenkový trust. Bezpečnostní centrum je něco úplně jiného a nového. Vidím to prvně v souvislosti s Evropskými hodnotami,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Může to znamenat, že se v této instituci přestalo myslet, a proto muselo zmizet označení think-tank. „Ale nejsem si jistý, jestli se v Evropských hodnotách myslelo někdy předtím. Nebo jen usoudili, že bude lepší se nazývat tím, čím opravdu jsou. Bezpečnostní centrum je taková zvláštní kategorie, která nemá žádné ustálené vztahy. Můžeme myslet, že tu je nějaká návaznost na bezpečnostní struktury, ať už na ministerstvo vnitra, obrany či zahraničí. Nejblíž bude asi k vnitru. A najednou se tedy z Evropských hodnot vyklubalo bezpečnostní centrum. A toto bezpečnostní centrum se zabývá tím, že sleduje weby, které považuje za tzv. dezinformační. Je to tedy udavačská organizace, co cenzuruje internetové a jiné mediální obsahy, zaznamenává, co, kde a na jaké téma který politik nebo viditelný člen společnosti říká, a dává tomu nálepku, že to je dezinformace, konspirace nebo přímo nepřátelské vykročení v ruských nebo v čínských zájmech proti nám,“ popisuje mediální analytik.

Tací aktivisté psali seznamy nepřátel už před protektorátem

Silně mu to připomíná aktivity protofašistických bojůvek ještě před protektorátem a za druhé republiky. „Tehdy také mnozí aktivisté, ať už byli placeni kýmkoli, se věnovali tomu, že sepisovali seznamy budoucích nepřátel určených k nějakému zacházení. A teď nechci být konkrétní. Kdo zná trochu dějiny protektorátu, tuší, jakému zacházení byli lidé z těchto seznamů vystaveni. Uvidíme, jak to bude v tomto případě. Nicméně ty metody si jsou tak nepředstavitelně podobné a tak nepředstavitelně odporné, že se k tomu nesmí mlčet. Kdo proti tomu nevystoupí, ten to podporuje. Samozřejmě v centru toho udávání – koneckonců je to i v titulku – je SPD. Ale není to jen proto, že má ve svém středu výrazné osobnosti, v případě Evropského parlamentu Ivana Davida a v případě Parlamentu ČR Tomia Okamuru, kteří často vystupují a velmi jednoznačně hájí názory, jež jsou určitě v rozporu s názory Evropských hodnot,“ upozorňuje Petr Žantovský.

Na prvním místě toho udavačského seznamu je podle něj SPD proto, že je vysoce pravděpodobně stranou, která bude na vzestupu tím víc, čím víc se budou blížit volby. „A čím víc budou partičky typu Evropských hodnot či demobloku hysterčit a bojovat proti vymyšleným nepřátelům, tím víc bude těch, kteří se chtějí zamyslet a samostatně se rozhlížet v jiných strukturách. A protože po odchodu mladšího Václava Klause z politiky trochu skomírá Trikolóra, tak na politickém hřišti mnoho svébytných a takto vydefinovaných subjektů nezbývá. Tak se klidně může stát, v komentářích mainstreamových se to psalo s předznamenáním, že by to bylo strašné, že SPD sklidí bývalé voliče jiných stran. Třeba KSČM, která sama neví co se sebou, má názorové i personální problémy. Je závislá na voličích starší generace, i když skrze politiky typu paní Konečné nebo pana Dolejše se snažila získat i voliče mladší. Nevím, zda se jí to povedlo, ale každopádně je to nejbližší zdroj, ze kterého může SPD čerpat své budoucí sympatizanty a voliče,“ domnívá se mediální odborník.

Hlásnou troubou Bruselu jsou místo sobotkovců piráti

Druhým zdrojem, jehož předznamenáním byl přestup Jaroslava Foldyny do SPD, je sociální demokracie. „Ta je v nejistotě, zda se dostane do Parlamentu, a tak dělá různé skopičiny typu kandidatur lidí, jako je Valachová nebo Petříček, na předsedu. Ti mohou přinést jen zakonzervování sobotkovského bezčasí, kdy se viselo na rtech paní Merkelové a Evropské komise a dělalo se jen to, co odtamtud bylo slyšet. Jenže tuto roli převzali piráti, ti jsou teď hlásnou troubou eurounijních názorů, a sociálním demokratům toho ideologického moc nezbývá. SPD tak začíná být pro tyto strany nebezpečná. Ale ty výzkumy, které vystrkují do čela Piráty a STAN, se mohou mýlit. Vzpomeňme si na prognózovaných 10 % někdejších Důchodců za životní jistoty, z čehož byla jen 3 % a prohraná sázka předsedy Kremličky, který pak pojídal nějakého brouka. Šlo o blamáž průzkumných agentur, které jim předpovídaly tato nesmyslná čísla. Čili nevšímejme si těch čísel, ale toho, co je za nimi,“ doporučuje Petr Žantovský.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

změna kurzu

Dobrý den, chápu vás dobře, že vy nemáte problém s tím, když ODS ústy jejího předsedy dává nereálné sliby? V čem se ale pak lišíte od populistů, kterých je v parlamentu dost? Co se stalo s kdysi pragmatickou stranou, která hájila zájmy živnostníků a byla i racionální a často oprávněně kritická k EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jak fungují mainstreamová média a pro koho? Debata Erika Besta, Petra Druláka a šéfredaktora PL

19:10 Jak fungují mainstreamová média a pro koho? Debata Erika Besta, Petra Druláka a šéfredaktora PL

Americký novinář žijící v Česku Erik Best a šéfredaktor Parlamentních listů Jaroslav Polanský byli h…