Šimon Pánek promluvil o tom, jak fungují nadnárodní neziskovky. Nečekaně otevřeně

08.01.2016 6:56 | Zprávy

Magazín Forbes uskutečnil rozhovor s ředitelem organizace Člověk v tísni Šimonem Pánkem. Ptali se jej, z čeho vlastně sestává jeho práce, jak organizace funguje a řeč přišla i na současné krize ve světě. Pánek mluvil o Sýrii, historii, ale i o možné kandidatuře na prezidenta České republiky.

Šimon Pánek promluvil o tom, jak fungují nadnárodní neziskovky. Nečekaně otevřeně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Šimon Pánek

V současnosti zažila organizace svůj nejsilnější rok a dosáhla výnosů přes miliardu a půl korun. To Pánek považuje za ohromný úspěch, rozhodně však nelituje, že nešel pracovat do soukromého sektoru, kde by peněz mohlo být více.

Také podle něj neplatí, že čím je na světě více neštěstí, tím lépe pro Člověka v tísni. „No – to je hodně zjednodušené. Děláme totiž také spoustu rozvojové práce, která není spojená s okamžitou katastrofou nebo konfliktem,“ řekl Pánek a dodal, že krize však zkrátka existují a je nutné s nimi pracovat. „V Sýrii pomáháme 180 tisícům lidí měsíčně, pomáháme udržet v chodu tamní města a vesnice, což je pro místní důležité, byť to samozřejmě neřeší důvody války,“ dodal.

V Sýrii v současnosti působí hlavně ve vnitrozemí u měst Aleppo a Idlib. „Dnes jsou tam vlastně výhradně naši syrští kolegové, naši zaměstnanci. Podporujeme také místní autority, které se snaží udržovat v chodu základní služby,“ uvedl Pánek s tím, že i ve válce je třeba, aby fungovaly kanalizace a svoz odpadu.

„Pořád v tamních městech žijí statisíce lidí a v celé severní Sýrii je v zásadě taková kapsa pěti milionů obyvatel, na něž z jihu tlačí Asad, dnes spolu s ruskými vzdušnými útoky, z východu Islámský stát, ze západu je moře a ze severu Turecko. Všichni nemohou a ani nechtějí utéct a my jim pomáháme to tam přežít,“ řekl Pánek.

Zda půjdou pomáhat do nějaké krize, se rozhodují především na základě toho, jak je veliká. „Pokud to bude nějaká menší krize v Jižní Americe, nejspíše tam nepojedeme,“ řekl. Také je třeba na to mít finanční a lidské zdroje. Ty finanční získává Člověk v tísni především od Evropské unie, také však od OSN a vlád jednotlivých států. Určitou část mu poskytují i dobrovolní dárci.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Čvančarová, Pavel i „krásně oblečený mladík“ po akci za Ukrajinu čelí zlému srovnání

20:33 Čvančarová, Pavel i „krásně oblečený mladík“ po akci za Ukrajinu čelí zlému srovnání

„Silně mi to připomíná dobu těsně před pádem komunistického režimu. Jakeš se v Sovětském svazu dověd…