Sesazený ředitel Krzysztof Dusza uvedl, že za ním v noci přišel úředník z polského ministerstva obrany za doprovodu vojenské policie. „Řekl jsem jim, že jejich přítomnost zde je nezákonná,“ sdělil Dusza a dodal, že informoval slovenskou a další zúčastněné strany.
Polské počínání odsoudil bývalý ministr obrany Tomasz Siemoniak, jenž situaci označil za „absolutní skandál, který v žádné zemi NATO nemá obdoby“, a následně se omluvil Slovensku za celé Polsko.
Ministerstvo obrany jen vydalo prohlášení, v němž je stanoven nový šéf úřadu. Polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski se nechal slyšet, že „polští pracovníci centra přišli o právo k přístupu k důvěrným dokumentům a museli být nahrazeni pracovníky, kteří toto právo mají“.
Vznik tohoto centra byl dohodnut již v říjnu a zájem připojit se k němu měla zhruba desítka zemí včetně České republiky, Maďarska a Německa. Spolu s centrem má vzniknout i školicí středisko pro zpravodajce v jihoslovenské Lešti.
Nově sestavená polská vláda strany Právo a spravedlnost udělala mnohé personální změny v nejednom bezpečnostním orgánu i na místě šéfů tajných služeb. „Do vedení státu dosadila několik lidí s problematickou minulostí a pokouší se i o změnu Ústavního soudu, kterou opozice i právní experti označují jako neústavní.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa