Státní bezpečnostní služba Gruzie (SSG) v pondělí uvedla, že zabavila výbušná zařízení a „značné množství“ výbušného materiálu údajně pocházejícího z ukrajinského města Oděsa směřujícího do Ruska. Představitelé SSG prý při prohlídce vozidla odhalili dvě baterie do elektromobilů, přeměněné na kontejnery, které obsahovaly šest „speciálních výbušných zařízení“. O nálezu informuje server Euronews, který se odvolává na prohlášení gruzínské bezpečnostní služby.
Zařízení prý obsahovala plastickou trhavinu vojenské kvality C4 o celkové hmotnosti 14 kilogramů. Mělo jít o trhaviny, které lze aktivovat elektronickými rozbuškami a mělo být také možné napojit je na speciální časovače.
„SSG tvrdila, že zařízení a látky pocházejí z ukrajinského města Oděsa, a cestou přes Rumunsko, Bulharsko a Turecko nakonec 19. ledna dorazily do Gruzie. Zpravodajci uvedli, že do pašování a přepravy zařízení v Gruzii bylo zapojeno sedm občanů Gruzie, tři občané Ukrajiny a dva arménští občané. Za údajného organizátora plánu rovněž označila Andreje Sharashidze, ukrajinského občana gruzínského původu a bývalého kandidáta na poslance za Oděsu z proevropské strany ‚Sluha národa‘,“ napsal server Euronews.
Rusko se bojí o most
Zpravodajci prý pracují s podezřením, že ať už někdo chtěl použít výbušniny přímo v Gruzii, nebo je chtěl dostat např. do Ruska a použít je tam, vina za jejich užití mohla být záměrně hozena právě na Gruzii.
„Podrobnosti případu a faktická situace vzbuzují podezření, že zapojení gruzínských občanů a využití gruzínského území mohlo být zinscenováno s cílem přesunout vinu za potenciální teroristické činy, ať už v Gruzii nebo v zahraničí, na Gruzii samotnou,“ uvedla SSG.
Za přechovávání výbušnin lze v Gruzii odsoudit na 6 let vězení, ale pokud bude akce skupiny překvalifikována na přípravu teroristického činu, sazba vyskočí až na 15 let.
Informaci o zachycení výbušnin v Gruzii převzal také server The Moscow Times, který napsal, že na trasu přes Rumunsko, Bulharsko a Turecko upozorňuje dlouhodobě i ruská strana, která tvrdí, že tudy proudí výbušniny určené pro poškození Kerčského mostu, který spojuje ukrajinský poloostrov Krym, v současnosti okupovaný Ruskou federací, s ruskou pevninou.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.