Ke krvavému incidentu došlo včera v pozdních hodinách na střední škole Marjory Stoneman Douglas v Parklandu, který leží asi sedmdesát kilometrů od Miami. Devatenáctiletý Cruz byl dříve studentem této školy, ale byl vyloučen pro drobné, ale neustále se opakující kázeňské přestupky. Podle svědectví učitelů a jeho spolužáků neměl příliš mnoho přátel a jeho největším koníčkem byly zbraně a střelba.
Na sociálních sítích se přitom nijak netajil tím, že hodlá své zbraně použít. V jednom ze svých komentářů přímo napsal, že chce se svojí zbraní „zabíjet lidi“. Nikdo z jeho okolí však o podivném chování Cruze policii neuvědomil. Po předchozích zkušenostech s jeho nevypočitatelnou povahou se údajně jeho známí obávali, že by se jim po zahájení případného vyšetřování mohl mstít. Bezprostředně po masakru byl Cruz zatčen.
Jak uvádí zpravodajská televize Fox News, od hojně medializovaného masakru na střední škole v Columbine v roce 1999 jde již o pětadvacátou událost tohoto druhu. Prozatím sedmnáct mrtvých dělá ze zabíjení na střední škole Marjory Stoneman Douglas co do počtu mrtvých osmý nejhorší masakr v této kategorii v historii Spojených států. Přes opatření, která byla v posledních letech přijata na mnoha středních školách, se však stejně dalšímu krveprolití nepodařilo zabránit.
Nejvíce obětí na životech přinesla střelba do lidí loni v říjnu v Las Vegas. Stephen Paddock na country festivalu zavraždil 58 lidí a více než pět stovek dalších zranil. Jen o devět lidí méně zemřelo v červnu 2016, kdy v jednom z orlandských gay klubů vraždil muslim Omar Seddique Mateen. Za doposud třetí nejkrvavější incident tohoto druhu v historii Spojených států je považována střelba na univerzitě ve Virginii, kde student Seung-Hui Cho zastřelil 32 lidí.
Jedním z hrdinů posledního masakru na střední škole se stal fotbalový trenér Aaron Feis, který svým vlastním tělem kryl studenty před střelbou. Podle informací deníku Miami Herald pravděpodobně zachránil několik studentů před vážným zraněním a možná i smrtí. Sám byl několikrát zasažen, ale přežil. Nicméně se nyní nachází v kritickém zdravotním stavu. Feis působil několik let ve škole také jako strážce a bezpečnostní expert.
Dalším symbolem masakru na střední škole Marjory Stoneman Douglas se bezpochyby stane bývalý agent CIA i FBI a expert na boj s terorismem Philip Mudd. Americká média doslova „žijí“ jeho rozhovorem pro CNN, ve kterém se muž, patrně zvyklý na leccos, rozplakal a nebyl schopen odpovídat na otázky. „Mám deset synovců a neteří, se kterými o těchto věcech mluvím. Tohle přece nelze dál akceptovat... Já nemůžu... pardon... My nemůžeme... omlouvám se...“ zakončil předčasně rozhovor Mudd, kterého naprosto ovládly emoce.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Josef Provazník