Kern svou výzvu Evropské unii k ukončení přístupových jednání s Tureckem zdůvodnil mimo jiné i rozsáhlými čistkami v armádě, státní správě a školství. K těm došlo po červencovém zmařeném pokusu o převrat. Vedle Kerna se pod požadavek „podepsali“ i ministři zahraničí a obrany alpské země, referuje server Echo24.cz.
„Demokratické standardy Turecka zdaleka nedostačují tomu, abychom mohli jeho vstup do EU ospravedlnit,“ řekl Kern pro stanici ORF. Vadí mu také hospodářská situace země, kdy členství Turecka považuje v horizontu let i desetiletí za nemožné. Vstup Turecka do EU považuje dle svých slov už jen za diplomatickou fikci.
Spolupráci s Ankarou se však nebrání. „Potřebujeme alternativní koncept,“ uvedl. Jednání o ukončení přístupových jednání s Tureckem by mělo být dle jeho názoru na programu zářijového unijního summitu v Bratislavě.
Původní text ZDE.
S jeho názorem však nesouhlasí předseda Evropské komise Juncker. V rozhovoru s německou televizí ARD nazval ukončení jednání o přistoupení Ankary k Evropské unii vážnou a strategickou chybou zahraniční politiky.
Členové rakouské vlády se svou výzvou připojili k řadě dalších evropských politiků. Turecko o členství v EU přitom žádá od roku 1987, od roku 1999 má status kandidáta. Rozhovory nyní přislíbil Brusel za pomoc při zvládání migrační krize.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef