Pro Info.cz poskytl rozhovor dříve významný politik za ČSSD Zdeněk Škromach. Exministr práce a sociálních věcí se domnívá, že vstup do vlády byl v té době, kdy se skládala vláda, to nejméně špatné řešení. Sám si myslí, že s hodnocením spolupráce bychom měli počkat až do konce funkčnosti vlády, nelze totiž čekat, že ČSSD sklidí ovoce nějak brzy, koneckonců v rozhovoru tvrdil: „Ale pokud jsme se již rozhodli do vlády vstoupit, nebylo možné čekat, že sklidíme ovoce po několika týdnech nebo měsících. Vnímání a názory voličů mají nějakou setrvačnost, nelze to zlomit ze dne na den.“
Škromach si však myslí, že co se programu týče, tak ČSSD prosadila víc, než kolik si zaslouží za svůj volební výsledek 7 procent. „V opozici bychom neprosadili nic a já si neumím představit, že by třeba ODS, TOP 09, STAN nebo lidovci hlasovali například pro navyšování důchodů a rodičovské, anebo pro zrušení karenční doby,“ řekl. Podle Škromacha dosáhla ČSSD posledního slušného výsledku v roce 2013, od té doby čelí odlivu svých voličů k jiným stranám. Osobně se exsenátor domnívá, že těch 30 procent dřívějších voličů ztratili v závislosti na vztahu strany s prezidentem Milošem Zemanem.
„Problém navíc byl, že Sobotkova ČSSD, která ve vládě prosadila řadu dobrých opatření, namísto toho, aby na konci funkčního období tyto výsledky prodávala jako společný úspěch ČSSD a hnutí ANO, tak se přidala k antibabišovskému bloku stran,“ doplnil známý "vloger z bazénku". Škromach si ovšem myslí, že to posílilo Babiše a jeho hnutí, nikoliv však ČSSD.
Podle slov Škromacha, něco jako „rehabilitace v opozici“ by k lepším zítřkům strany nepomohla. Míní, že většina dřívějších voličů ČSSD dnes volí ANO či SPD, někteří dokonce nevolí nikoho. „Určitě to ale není tak, že by odešli ke stranám, které se prezentují jako pravicový blok, významný přeliv není ani směrem k Pirátům. A teď je otázka, o které voliče chce sociální demokracie do budoucna usilovat,“ dodal ve svém popisu výsledku voleb.
Za potřebné pro budoucnost ČSSD požaduje Škromach i to, aby se strana vymezovala vůči pravicové opozici. Tedy vůči ODS, TOP 09, STAN a KDU-ČSL. Dokonce zmínil i někdejšího republikána Sládka: „Jedině tak lze vytvořit předpoklady, že se k nám vrátí voliči, kterým říkal Miloš Zeman v 90. letech minulého století ‚zdivočelí sociální demokraté‘ a kteří tehdy volili Sládka a dneska volí Okamuru. I oni musí pochopit, že Okamura není to pravé a že si mohou najít cestu k programu sociální demokracie,“ opřel se Škromach do SPD.
Pak dodal, že by nebylo příliš efektivní útočit na Babiše zleva, podle něj je voliči vnímán právě Babiš za toho, kdo realizuje sociálnědemokratický program. Škromach si též myslí, že nemá cenu útočit na Babiše za to, že byl veden ve svazcích StB: „Fakt, že byl Babiš veden v evidenci StB, známe dlouho. Zrovna tak každý zná kauzu Čapí hnízdo. Všichni také víme, kdo je Miloš Zeman. A já mám dojem, že nebýt těchto person, nemáme o čem mluvit,“ rozvedl svoji myšlenku. Dle Škromacha by bylo lepší využít vládní účast spíše k debatě o programu a o hodnotách. Pak by ovšem rád pevně objímal: „A Babiše, toho je podle mě možné dostat jedině tak, že ho pevně obejmete a donutíte ho naposledy vydechnout,“ pravil Škromach.
Exministr si též myslí, že v souvislosti s blížícím se poklesem růstu ekonomiky, je třeba se připravit na rostoucí nezaměstnanost. Tématem programové debaty na podzim by tedy mohly být zkrácené pracovní úvazky či zkrácení pracovní doby obecně.
Co se týče rostoucích cen nájmů, tak řešení Škromach vidí v družstevním bydlení, v obecních bytech či v nájemném bydlení. I zde však vidí sociální demokrat problém: „Svízel je, že řada obcí po listopadu prohospodařila možnosti, jak ceny bytů ovlivňovat. Zbavily se prakticky kompletního bytového fondu a dneska pláčou, že rostou ceny a nájmy bytů,“ dodal pak, že i Vídeň vlastní téměř polovinu bytového fondu, díky čemuž může regulovat cenu činže. Zmínil i to, že vybudování nového bytového fondu je velmi problematické. Zmínil i to, že sociální bydlení se naposledy ve větším množství stavělo za vlády ČSSD, ale dnes na něm vydělávají leda šmejdi. „Dneska na tom vydělávají leda tak rozliční šmejdi, kteří těží z toho, že řada lidí nemá na svoje bydlení a končí na ubytovnách. Je třeba to řešit systémově, a odpovědnost jde především za jednotlivými městy a obcemi,“ řekl doslova.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: tle