Šlachta si moc dovoluje, notovali si prý politici napříč spektrem.A to je velmi podezřelé. Promlouvá šéf policejních odposlechů Almer

04.07.2016 19:12 | Zprávy

Jindřich Šídlo z Hospodářských novin zpovídal bývalého policistu Tomáše Almera, který působil jako ředitel Útvaru zvláštních činností. Almerovi se zdá podezřelá shoda politiků, že si bývalý šéf ÚOOZ Robert Šlachta moc dovoluje. Jeho odchod je tak jako tak ranou pro policii, ať už k němu došlo z jakýchkoliv důvodů.

Šlachta si moc dovoluje, notovali si prý politici napříč spektrem.A to je velmi podezřelé. Promlouvá šéf policejních odposlechů Almer
Foto: Hans Štembera
Popisek: Robert Šlachta, bývalý šéf ÚOOZ

Podle Tomáše Almera, který byl v policii přes dvacet let, rozhodně není Šlachta žádný blázen a ví, co dělá. S jeho odchodem dojde přinejlepším jen k nutné obnově důvěry a odložení některých případů. Následky však mohou být i výrazně horší.

Almer neví, zda je politická situace kolem reorganizace policie snahou vrátit Policii ČR před rok 2005, kdy se policisté báli politiků a měli v otázce velkých kauz dost svázané ruce. „Ale je zajímavé, jak veliká shoda panuje takříkajíc napříč politickým spektrem, ale i tím podnikatelsko-lobbistickým, že není možné, aby si nějaký Šlachta dělal, co chce. Na tom se shodnou všichni,“ konstatoval policista.

„Šlachta byl zosobněním toho, co se v posledních letech podařilo, ale on sám v tom hraje jen roli ‚nebrzdy‘, abych tak řekl. Nebo při jeho povaze možná dokonce hnací síly,“ podotkl Almer, který Šlachtův zásah na Úřadu vlády hodnotí z jiné stránky než většina ostatních. Podle něj totiž „ve slušném státě není možné, aby se lobbistické zájmy organizovaly z Úřadu vlády a všichni o tom věděli a přizpůsobovali se tomu“.

Celý rozhovor zde.

Státního zástupce Ivo Ištvana hodnotí jako „superlegalistu“, a tedy spojence Šlachty, který se za svoje působení v ÚOOZ osvědčil jako neúnavný a zcela nestranný policista, u něhož je škoda, že odchází. „I kdyby se sehnal Šlachta číslo dvě a naplnily se předpoklady, o kterých mluví autoři reformy, je to stejně škoda. Protože ať tam přijde kdokoliv, lidé se budou hledat. A než mezi nimi vznikne důvěra, trvá to nějaký čas. Mohou uplynout promlčecí lhůty, někdo může zemřít,“ vysvětlil Almer.

V reorganizaci vidí jeden zásadní problém a ten je, že nikdo úplně neví, jak má proběhnout a jak bude vypadat výsledek. „Jistě, můžete najmout systémového inženýra a on nakreslí toho nejlepšího pavouka s nejlepšími vazbami a logistikou,“ poznamenal a dodal, že je to ale předně o lidech, kteří pro ÚOOZ a ÚOKFK pracují.

Ačkoliv připomíná současná situace kolem reorganizace Kubiceho zprávu z roku 2006, má Šlachta oproti svému předchůdci velkou výhodu. Není totiž sám, má na své straně státní zástupce. „Šlachta je na tom dramaticky lépe než Kubice. Ale chová se jako člověk, který už nemá jinou možnost, takže jeho důvody možná budou o něco vážnější,“ dodal.

Co to znamená, však neví. „Ale Šlachta není žádný blázen, stejně jako není blázen šéf ostravské expozitury ÚOOZ Komárek,“ řekl Almer a dodal, že to nebude tak, že „někdo vzal Šlachtovi hračku a on ji teď ve vzteku po něm hází zpátky“.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

platy

Podepsal byste se pod slib Fialy, že za pár let budeme mít platy jako v Německu nebo Rakousku? Není to spíš jen čirý populismus pokud ne přímo lež? Protože třeba teď jste už nějaký rok u moci a máte dojem, že naše životní úroveň nebo reálné mzdy rostou? Já mám totiž spíš opačný pocit a rozhodně nejs...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozpad světa Peheho, Klvani a Řezníčka. Klaus rozebíral, co přinese Trump

19:31 Rozpad světa Peheho, Klvani a Řezníčka. Klaus rozebíral, co přinese Trump

„Význam Trumpova vítězství vidíme jako obrovské zatřesení dnešním světem, které může dát šanci uvidě…