Pod obrovským tlakem je ministr zdravotnictví Leoš Heger. Akce Děkujeme, odcházíme hrozí ochromením péče v nemocnicích, navíc zřejmě nebude moci počítat s tím, že by se na uvolněná místa přesunuli lékaři ze Slovenska či Polska. „Pevně věřím v jejich solidaritu, tak jak to máme přislíbeno i písemně," řekl České televizi předseda lékařských odborů Martin Engel.
Podle šéfa Lékařského odborového klubu tak nehrozí, že by uvolněná místa po českých lékařích převzali naši východní sousedé. Podobné stanovisko mají i doktoři v Polsku. „Drtivá většina slovenských kolegů pochopí, že jsme je podporovali, když bojovali doma, a že totéž udělají oni pro nás," věří Engel.
Pod tlakem sílících protestů Heger připustil, že se pokusí peníze najít
Až dosud podalo výpověď 3 576 lékařů v rámci akce Děkujeme, odcházíme, kterou se bouří proti pracovním podmínkám v nemocnicích. Ministr Heger se brání, že nemá k dispozici peníze, aby splnil podmínky, které si kladou odboráři. Pod sílícím tlakem protestů ale připustil, že se pokusí finance najít.
Šéfovi resortu zřejmě nevyšel plán, při němž spoléhal mimo jiné i na to, že doktory, které budou v nemocnicích po Novém roce postrádat, by mohli nahradit jejich kolegové ze Slovenska. Pokud se však ukáže pravdivé Engelovo tvrzení, že Slováci vyjádří solidaritu s protestem a do českých nemocnic se hlásit nebudou, bude Heger zahnán do úzkých.
K věci:
Pacienti naříkají či nadávají. Reklama lékařů je vidět
Pokud lékaři jen hrozí a neodejdou, budou k smíchu, varuje odborník
Odejdou ti, bez nichž se nemocnice neobejdou, hrozí lékaři
Foto: Zbyněk Pecák
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jih