Slováci si volí prezidenta: Policie řeší možné kupčení s hlasy Romů

29.03.2014 17:39 | Zprávy

Slováci v dnešním druhém, rozhodujícím, kole prezidentských voleb vybírají novou hlavu státu. Více než čtyři miliony oprávněných voličů určí, zda se do čela země postaví současný premiér Robert Fico, nebo podnikatel Andrej Kiska. Volby ale doprovázejí i různé komplikace.

Slováci si volí prezidenta: Policie řeší možné kupčení s hlasy Romů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér SR Robert Fico

Jak informuje server SME.sk, Ústřední volební komise řeší dvanáct podnětů, které souvisejí s voličskými průkazy, porušením moratoria či kupováním hlasů. Pro agenturu TASR to uvedla zapisovatelka Eva Chmelová.

Na košickém sídlišti Luník IX a v obcích na východním Slovensku s velkými romskými komunitami se údajně masivně kupují hlasy voličů. Strana Sloboda a solidarita (SaS) proto podala trestní oznámení, případ už vyšetřuje policie.

Hlasy Romů za 3 eura?

„Informace máme od jednoho z romských lídrů, který s Romy v osadách už roky spolupracuje. Nemáme důvod mu nedůvěřovat,“ uvedla pro SME poslankyně Lucia Nicholsonová (SaS). Ona sama se prý s nabídkou také setkala. Když v Gelnici rozdávala brožury o eurovolbách, tři Romové jí dle jejích slov nabídli hlasy Romů z obce za 3 eura.

 „Organizují to úžerníci, na které jsou Romové odkázáni. Mají jistotu, že je nikdy nezradí. Protože ani starosta, ani vy, ani já je nezachráníme, když jejich děti chtějí jíst,“ dodala.

Romové k volbám příliš nechodí

Romové, kteří ignorovali první kolo voleb, zatím příliš nechodí ani na to druhé. Jak informovala redaktorka Korzára Eva Šoltísová, brání se, že jejich hlasy nikdo nekupoval. Dodala, že policie nyní v této záležitosti kontroluje i kamerové záznamy z města.

Hlasování skončí dvě hodiny před půlnocí. Průběžné výsledky by měl slovenský statistický úřad zveřejnit v noci na neděli. Funkční období dosluhujícího prezidenta Ivana Gašparoviče skončí v polovině června.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nem

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

F-35 vyletí jen s americkými kódy? Bez omezení, tvrdí ministerstvo. Ale ptali jsme se dál

4:43 F-35 vyletí jen s americkými kódy? Bez omezení, tvrdí ministerstvo. Ale ptali jsme se dál

„Ta letadla tady ještě nejsou a kdo ví, jestli tady někdy budou. To je na delší debatu, ale podle mě…