Helena Langšádlová na úvod zdůraznila, že budou strany společně „pevně apelovat“ na své kolegy, aby byl bod na jednání Sněmovny zařazen. „Bezpečnost našich občanů pro nás musí být prioritou, a přestože dnes ty hrozby, kterým čelíme, mají novou podobu, než jsme byli zvyklí z minulosti, tak jsou pro nás hrozbou a velmi naléhavě, opravdu, budeme prosit naše kolegy, abychom tuto komisi zřídili. Abychom měli dobrou analýzu, v jakých oblastech těm hrozbám čelíme, a abychom udělali všechno pro to, aby naše společnost byla odolnější,“ vysvětlila postoje TOP 09.
Dalším zastáncem komise byl Jan Bartošek z KDU-ČSL. Zopakoval, že národní bezpečnost musí být prioritou vlády a Parlamentu. Prý plně věří, že budou úspěšní ve zřízení komise, protože komise navazuje na zprávu BIS, která hovoří o pronikání vlivu Číny a Ruska. Podle Bartoška by se měla vláda a Parlament věnovat auditu české bezpečnosti, protože Parlament i vláda je zodpovědná za bezpečnost a suverenitu ČR.
Pirát Jan Lipavský doplnil, že se opakovaně ukazuje, že zabezpečení české státní správy proti zahraničnímu vlivu je naprosto nedostatečné: „Ty ukradené e-maily na ministerstvu zahraničí jsou naprostá špička ledovce oproti tomu, co se dále děje. Jsou to osobní kontakty, je to způsob, jakým zaměstnanci pracují a uvědomují si svá rizika. I toto by bylo tématem, kterým by se komise zabývala.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas