Piráti neuspěli u ostatních frakcí se snahou vrátit normu vládě k přepracování mimo jiné kvůli tomu, aby se kvůli novým pravomocím posílila kontrola tajných služeb. Pirátům vadila snaha o vznik referenční databáze digitálních podob lidí. „My pro vytváření takovýchto šmírovacích databází nevidíme důvod,“ prohlásil za Piráty Ondřej Profant.
Novela má umožnit získávání a zpracování digitálních fotografií a identifikátorů fyzických osob v některých informačních systémech. Budou si takto moci vytvořit vlastní systém hledání lidí podle obličejů. Podle ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO) to poslouží k odhalování lidí propojených s terorismem.
Novela má dát tajným službám také možnost lépe zabezpečit skryté identity prostřednictvím záznamů v informačních systémech a zajišťuje větší součinnost orgánů státní správy při poskytování informací. Chráněné údaje od bank by podle novely zpravodajci mohli získat bez vědomí banky. Informace získají tak, že o ně požádají prostřednictvím subjektu, který má sám oprávnění, tedy České národní banky.
Norma také počítá s prodloužením maximální doby platnosti povolení pro použití zpravodajské techniky ze tří na čtyři měsíce. Odposlechy tak budou zpravodajci moci používat tak, jak úprava platí podle trestního řádu.
Novela se týká všech tří českých zpravodajských služeb, tedy Bezpečnostní informační služby, která návrh vypracovala, Vojenského zpravodajství a Úřadu pro zahraniční styky a informace.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp