Velké parlamentní strany loni většinou hospodařily se ztrátou, kterou do značné míry způsobily zvýšené výdaje na podzimní krajské a senátní volby. Výjimkou je ODS, která měla po zdanění zisk 8,9 milionu korun.
Nejvýraznější záporný výsledek vykázala ČSSD, která hospodařila se ztrátou 180,2 milionu korun. Hnutí ANO skončilo ve schodku 40,4 milionu korun, TOP 09 v minusu 18 milionů korun, KSČM 9,2 milionu, hnutí STAN 2,4 milionu korun a KDU-ČSL skoro v milionové ztrátě.
Výroční finanční zprávu za loňský rok doručilo do Sněmovny zatím víc než 140 stran a hnutí z celkových 264 subjektů. Zájemci si mohou z dokumentů pořizovat v Parlamentní knihovně výpisky i kopie.
Zprávy prověřuje sněmovní kontrolní výbor zejména z hlediska, zda dorazily včas a jsou úplné. Pokud některá strana dokument opakovaně nepředloží, hrozí jí pozastavení činnosti a v krajním případě až zrušení. Předložení úplné zprávy je taky podmínkou pro to, aby stát stranám a hnutím vyplatil zákonem dané příspěvky z veřejných peněz.
Strany a hnutí posílají letos své zprávy do Sněmovny naposledy. Od příštího roku je bude kontrolovat nový Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Úřad vznikl letos a sídlí v Brně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam