„Pro zaměstnance OKD a hospodářskou a sociální stabilitu celého regionu je nyní nejdůležitější udržet společnost v provozu a zajistit bezpečné pokračování těžby v co největším možném rozsahu,“ míní premiér. „To ze strany správce a managementu zahrnuje i zajištění dostatku finančních prostředků firmy na výplatu mezd zaměstnancům a platby dodavatelům,“ dodal.
Vláda se bude situací OKD zabývat ve středu. Podle Sobotky projedná mimo jiné návrh nařízení vlády o sociálním příspěvku pro propouštěné zaměstnance a opatření aktivní politiky zaměstnanosti, zaměřené na Moravskoslezský kraj.
Krajský soud v Ostravě poslal OKD do úpadku dnes. Insolvenčním správcem OKD jmenoval Leeho Loudu, na srpen nařídil přezkumné jednání a svolal schůzi věřitelů. Mají dva měsíce na to, aby přihlásili své pohledávky.
Těžba je pro firmu ztrátová i při úsporných opatřeních
Hlavním věřitelem černouhelné společnosti OKD je podle všeho skupina Ad Hoc Group (AHG), řekl dnes novinářům ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Podotkl, že podle předběžných informací má AHG 13 miliard Kč pohledávek z celkového dluhu firmy přes 17 miliard korun. Podle ministra bude záležet na insolvenčním správci, které pohledávky uzná. Schůzka státu s AHG v plánu nyní není, Mládek ale předpokládá, že se uskuteční.
OKD má existenční problémy kvůli klesajícím cenám uhlí, podle analytiků ale i kvůli vysokému zadlužení. Těžba je pro firmu ztrátová i při úsporných opatřeních. Majitelem OKD je společnost New World Resources (NWR), kterou od února vlastní skupina AHG.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp