Sobotka chce v týmu pro církevní restituce pět členů vlády

10.02.2014 13:35 | Zprávy

Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) chce v monitorovacím týmu pro církevní restituce pět členů vlády. Kromě sebe také ministry financí Andreje Babiše (ANO), vnitra Milana Chovance (ČSSD), kultury Daniela Hermana a zemědělství Mariana Jurečku (oba KDU-ČSL). Vláda tým projedná a následně ustaví na příštím nebo přespříštím zasedání, řekl na tiskové konferenci po dnešním jednání kabinetu Sobotka.

Sobotka chce v týmu pro církevní restituce pět členů vlády
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Monitorovací výbor se má zabývat průběhem a dopadem církevních restitucí. Pro vládu by měl shromažďovat informace o jejich naturální části. Své představy o složení a činnosti komise dnes Sobotka předložil lídrům ANO Babišovi a lidovců Pavlu Bělobrádkovi. Na jejich názor bude čekat do konce týdne. Speciální koaliční jednání ke komisi ale svolávat nehodlá.

Část poslanců ČSSD chce předložit návrh na půlroční prodloužení lhůty pro posouzení žádostí o církevní restituce

Dohled nad restitucemi měl mít původně jen ministr zemědělství. Úřad ale připadl KDU-ČSL, která majetkové vyrovnání s církvemi považuje za hotovou věc a nechce je dále přehodnocovat. Zřízení zvláštního výboru by tak mohlo být pro Sobotku další cestou, jak získat jistý dohled nad restitucemi, které jsou sociálním demokratům trnem v oku.

Sociální demokracie se dlouhodobě staví za úpravu církevních restitucí a při jednáních o složení vlády usilovala o místo ministra zemědělství nebo alespoň jeho náměstka, který by dohlížel na Státní pozemkový úřad, jenž o navracení nemovitostí církvím rozhoduje.

V největší parlamentní straně se uvažuje i o dalších možných změnách. Část poslanců ČSSD chce předložit návrh na půlroční prodloužení lhůty pro posouzení žádostí o církevní restituce, další uvažují o podpoře komunistického návrhu na uspořádání referenda o restitucích. Podle lidovců k tomu není žádný důvod.

Církevní restituce loni posvětil Ústavní soud

Církve podle zákona o majetkovém vyrovnání mají dostat nemovitý majetek, o který byly za komunismu připraveny, v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Během 30 let stát církvím vyplatí také 59 miliard korun navýšených o inflaci jako náhradu za nevydaný majetek. Zároveň se bude během 17 let církvím postupně až na nulu snižovat příspěvek na podporu činnosti, který dnes činí asi 1,5 miliardy korun ročně. Církevní restituce loni posvětil Ústavní soud.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Rusko vítězí, kdo to nevidí, je slepý.“ Bývalý německý ministr se s tím nepáral

23:05 „Rusko vítězí, kdo to nevidí, je slepý.“ Bývalý německý ministr se s tím nepáral

„Rusko vítězí, kdo to nevidí, je slepý,“ říká bývalý německý ministr financí Oskar Lafontaine pro Se…