Sobotka přísně: Žádné přenášení pravomocí v azylové politice na Evropskou komisi

08.04.2016 15:15 | Zprávy

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chce, aby visegrádská čtyřka společně odmítla migrační návrhy Evropské komise. Podle českého předsedy vlády by měla zamítnout jak přenos pravomocí z jednotlivých národních zemí na Evropskou komisi, tak i zavedení povinného přerozdělovacího mechanizmu. Sobotka to dnes řekl novinářům před odletem na mezivládní jednání svého kabinetu do Polska.

Sobotka přísně: Žádné přenášení pravomocí v azylové politice na Evropskou komisi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

"Budu navrhovat, abychom společně jako V4 odmítli přenos pravomocí, pokud jde o ryze azylovou politiku jednotlivých národních zemí, na Evropskou komisi. A stejně tak budu navrhovat, abychom jako V4 odmítli zavedení povinného přerozdělovacího mechanismu v rámci Evropské unie," řekl Sobotka.

Pro svůj návrh chce dnes získat polskou podporu. Příští týden pak bude o tématu jednat se staronovým slovenským premiérem Robertem Ficem. "Předpokládám, že o tom budeme jednat diplomaticky s Maďarskem, abychom připravili společné stanovisko V4," dodal.

Poznamenal, že česká vláda v souvislosti s migrační politikou nesouhlasí s přenosem kompetencí na EK, protože se domnívá, že vláda musí být základní pojistkou pro případ, když ekonomická, sociální a bezpečnostní situace v zemi neumožňuje další přijímání uprchlíků. "Pak to musí být vláda, která musí mít pravomoc, aby tento proces ovlivnila, eventuálně zastavila," dodal.

Zároveň podotkl, že vláda nechce trvalé kvóty. Odkázal na případ křesťanských uprchlíků, kteří v Česku požádali o azyl a část z nich nyní odjela do Německa. "Myslím, že to do jisté míry ukazuje, že ten systém kvót prostě nefunguje. A je obtížné přikazovat těmto lidem, aby zůstali," řekl.

Evropská komise svůj návrh na úpravu azylové politiky představila ve středu. Ve "slabší" úpravě by byl stávající dublinský systém doplněn o trvalý mechanismus, který by zemi v potížích ulehčil. Druhou variantou by bylo nahrazení stávajícího systému, kdy azylovou žádost řeší první země, ve které se uprchlík dostal na území EU. Místo toho by byli migranti rovnou přerozdělováni po všech zemích unie. Čeští politici obratem návrhy odmítli.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tři dodatečná vyšetřování. Eurokomise ještě přitvrdila proti Muskovi

21:19 Tři dodatečná vyšetřování. Eurokomise ještě přitvrdila proti Muskovi

Evropská unie opět přitvrdila ve svém vyšetřování sociální sítě X Elona Muska a žádá po ní vydání in…