A právě v duchu Sanderse či šéfa britských labouristů Jeremyho Corbyna chce Sobotka změnit i sociální demokracii. Stočení strany víc doleva považuje za cestu, jak konkurovat hnutí ANO. A tak se již nyní pracuje na přepracování programu, v němž bude patrné kladení důrazu na levicové a liberální postoje. „Ztrácíme schopnost reprezentovat skupiny voličů, na které jsme dlouhodobě spoléhali, a ti se teď cítí opuštěni středovou a kompromisní politikou,“ podotkl Sobotka.
Za správnou cestu, co se týká přitvrzení ČSSD v levicových postojích, to považuje Lukáš Jelínek ze stranické komise pro politické analýzy. Považuje totiž defenzivitu ČSSD za problém. „Musí být trochu bojovnější a zásadovější ve svých postojích. Často něco vypálí a pak ustoupí, jako naposledy u zákona o střetu zájmů,“ říká Jelínek a připomíná, jak ČSSD je nyní laxní, co se týče schválení zákona.
Sociální demokracie má však možnost oslovovat i středové či pravicové voliče. A to z toho důvodu, že se mnozí obávají volebního úspěchu ANO a jeho spojení s hlavou státu Milošem Zemanem. Podle sociologa Jana Hartla je navíc potenciál strany na přetažení levicových voličů kolem osmi procent, u středu je to procent až třicet.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef