Pod prohlášením křesťansko-sociální platformy ČSSD, k níž se hlásí i předseda strany Bohuslav Sobotka, jsou podepsáni František Bublan, Pavel Čižinský, Šimon Krmenčík, Kristián Malina, Filip Outrata, Ivan Štampach a Lucie Žemličková.
V platformě nejsou jen sociální demokraté
Křesťansko-sociální platforma ČSSD je platforma v rámci této strany, sdružující všechny křesťanskosociálně a nábožensky orientované příznivce levice, členy i nečleny ČSSD.
Vznikla z potřeby navázat dialog křesťansky smýšlejících lidí s politickou levicí. Představitelé vycházejí z toho, že křesťanství má ideově blíže k levici, přestože mnoho křesťanů v politické oblasti nejen u nás tíhlo k pravicovým křesťanskodemokratickým stranám. Platforma se hlásí k myšlenkám křesťanského socialismu. Její členové jsou katolického i evangelického vyznání nebo i ateisté uznávající křesťanské hodnoty.
Templetonova cena je udělována od roku 1973
Templetonova cena, která je též někdy označována jako Nobelova cena za náboženství, je významné ocenění každoročně udělované Templetonovou nadací. Založeno bylo v roce 1972. Jeho nositelem se může stát žijící osoba, která se zasloužila o přínos na poli „pokroku ve výzkumu a objevech týkajících se duchovních skutečností“. Nazvané je po svém zakladateli, britském obchodníku siru Johnu Templetonovi (1912–2008).
Cenu obvykle předává princ Filip při ceremonii v Buckinghamském paláci. O laureátech rozhoduje panel členů poroty, významných představitelů různých akademických oblastí a náboženství. Jak mezi porotci, tak mezi nositeli jsou zastoupeny osoby hlásící se k hinduismu, křesťanství, judaismu, buddhismu, islámu a ateismu. Nominace předkládají představitelé teologických či vědeckých institucí z celého světa.
První nositelkou se roku 1973 stala Matka Tereza, šest let předtím, než obdržela Nobelovu cenu míru.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam