Podle Herzmanna nebyl Babiš připraven na to, co ho čeká ve státní správě a ve sněmovně. Na otázku, zda nového ministra financí nezdeptá, pokud se mu každý týden na ministerském stole sejde třicet centimetrů vysoký štos papírů, jež by měl podepsat, sociolog odvětil, že to buď zvládne, vžije se do toho a bude standardním ministrem, nebo se klidně může stát, že ho to nakonec odradí a z politiky úplně odejde. „To se nedá prognózovat. Jak se mi pan Babiš prozatím jeví, tak kdyby mu něco vyloženě nesedělo, tak to prostě dělat nebude. Za žádnou cenu.“
Podle něj má také Babišovo lpění na tom, aby si mohl své nejbližší spolupracovníky a náměstky vybrat sám, reálný základ: „Aby mu někdo - ať už úmyslně, či jen z nedbalosti - něco nepodstrčil. Je to však spekulace. Babiš je především velký hráč. Možná jeden z nejlepších ve státě. Odhadovat, jak se zachová, je opravdu velmi těžká disciplína.“
Babiš podle Herzmanma zatím tahá za delší konec provazu. „Už někdy před volbami jsem říkal, že je velký vyjednávač. Že je na to z byznysu prostě zvyklý. Na těžké situace. Nikdy nemá jednu variantu, s níž do toho vyjednávání jde. Opravdu to umí. Navíc ve vyjednávání o vládě měl jednu velkou výhodu. Na rozdíl od Sobotky prostě vládu vyjednat nemusel. Zatímco předseda ČSSD byl opravdu pod velkým tlakem z vlastní strany. Babiš naproti tomu mohl kdykoli od toho stolu vstát a nic by se mu v uvozovkách nestalo. Nepoškodilo by to jeho podnikatelskou pozici ani pozici uvnitř jeho hnutí, které s ním stojí a padá,“ dodal sociolog.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam