Na Technickou univerzitu v Liberci si ve středu pozvali reportérku Petru Procházkovou. Téma bylo jasné. Válka na Ukrajině a příčiny ruské agrese. Procházková se těmito oblastmi zabývá třicet let, od roku 1992 byla zpravodajkou Lidových novin v Rusku. Často v posledních letech jezdila do v současnosti neblaze proslulého a zcela zničeného Mariupolu, přístavního a průmyslového města na pobřeží Azovského moře. Dnes je to peklo na zemi. „Nikdo nestačí mrtvé sbírat z ulic. Leží den, dva, někdy i týden tam, kde zemřeli. Není nikdo, kdo by je sbíral, a hlavně nikdo, kdo by je pochovával. Můj bratranec je členem pohřební jednotky. Nejdříve se snažili mrtvoly shromažďovat na jedno místo, pak vyhloubili velkou jámu a všechny je tam zahrabali. Není jiná možnost,“ řekl v textu Petry Procházkové v Deníku N Spartak Stěpnov, se kterým a jeho manželkou se při svých návštěvách Mariupolu spřátelila.
„Musela jsem často v množství těl najít přeživší, vytáhnout je a zjistit, zda mají šanci. Pokud to nebylo beznadějné, ošetřila jsem jim rány tím, co jsem měla. Jsem zoufalá, že jsem musela z města odjet a nechat tam ty lidi napospas. Ale už jsem se k nim nedokázala dostat,“ vysvětlila Natálie, Spartakova manželka, zdravotní sestra. Oba město koncem minulého týdne opustili. Nechtě. Ale Spartak je vozíčkář a usoudil, že je pro ostatní přítěží, když mu musí někdo při ostřelování a úprku do sklepa pomáhat po schodech. I díky této indispozici se ale dostali ven z města. O nich – etnických Rusech, které Rusové vyhnali z jejich města – vyprávěla reportérka na úvod debaty.
Čekala jsem jen malou válku, útok na Kyjev byl šok
I přes své zkušenosti s Ruskem Petra Procházková jako mnoho dalších nevěřila, co se stane, že Rusové vtrhnou na celou Ukrajinu a budou útočit i na Kyjev. „Každý se mě samozřejmě ptal, protože Ukrajinu i Rusko dělám už spousty let. Hele, bude válka? Říkala jsem jim – bude, ale malá. Poslední dobou jsem tušila, že se Rusové k něčemu chystají, i když to velké harašení a koncentrace vojsk okolo ukrajinských hranic jsem brala jako demonstraci síly a velký tlak. Na malou válku mají Rusové i svůj termín. Je to malá vítězná válka, která má přinést benefit v domácím prostředí. Moc se při ní nevyčerpáte, sice až tak moc nezískáte, ale vypadáte jako vojevůdce, který vítězí. Domnívala jsem se, že se Rusové pokusí rozšířit území těch separatistických republik na celou či podstatnou část administrativní Luhaňské a Doněcké oblasti, protože teď od roku 2014 drželi jen malou jejich část,“ upozornila.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Oldřich Szaban