V Rumunsku žije asi 19 milionů lidí a již přes dvě desítky let patří do NATO. V Rumunsku se také nachází letecká základna, která se rozšiřuje a stává se největší leteckou základnou v Evropě. Sousedí s Ukrajinou a přes Černé moře sledují Ruskem okupovaný Krym. Rumunsko posílá do Kyjeva zbraně i střelivo a hostí americký systém protiraketové obrany Aegis Ashore v Deveselu v jižním Rumunsku, kde sídlí rumunské i americké síly.
Předvolební průzkumy naznačují, že by druhé kolo prezidentských voleb mohl jasně vyhrát Georgescu, který se nijak netají se svými názory. Mnohdy velmi kontroverzními. Mohl by dostat 58 procent hlasů.
Proti němu stojí Elena Valerica Lasconiová, rumunská novinářka a politička, od října 2020 starostka města Campulung a od června 2024 předsedkyně Unie záchrany Rumunska, která by podle zmíněného průzkumu získala 42 procent hlasů.
Vyhraje-li Georgescu, budou z toho mít těžkou hlavu i v centrále NATO v Bruselu. Proč? Kvůli tomu, co Georgescu říká.
„Nechci opustit NATO, nechci opustit Evropskou unii,“ řekl Georgescu minulý týden. „Ale já chci zaujmout postoj – neklečet tam, nebrat všechno. Jak jsem řekl, měli bychom pracovat v našem národním zájmu,“ zdůraznil.
Nezávislého kandidáta, který šokoval vítězstvím v prvním kole prezidentských voleb, citoval server Politico, který také upozornil, že 88 procent Rumunů si přeje v NATO setrvat.
Háček je však v tom, že rumunský politický systém se podobá systému francouzskému, jenž patří do kategorie poloprezidentských systémů, v nichž hlava státu vždy hraje nezanedbatelnou roli, byť si nemůže dovolit všechno. Prezident je v Rumunsku mimo jiné vrchním velitelem ozbrojených sil a má na starosti zahraniční politiku. Server Politico naznačuje, že by se možný budoucí rumunský prezident mohl stát Viktorem Orbánem v NATO. Jinými slovy, Georgescu může hrát v centrále NATO roli podobné proruské brzdy, jakou Orbán sehrává v EU. Tak to vidí Politico.
„Dramatický politický posun v Bukurešti by tedy mohl podkopat roli Rumunska jako jednoho z hlavních regionálních bezpečnostních hráčů vojenské aliance. Tato země je jednou z největších jednotek nakupujících nové zbraně v alianci. Létá na bojových letounech F-16, které nakupuje z Ameriky. Totéž platí pro hlavní bojové tanky M1 Abrams a má za cíl otevřít jednu z největších leteckých základen v NATO. Nasadila také vojáky do Iráku a Afghánistánu,“ napsal server.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák