Šokující zvrat v případu znásilněného chlapce. Rakušané vůbec nechápou

30.10.2016 14:58 | Zprávy

Za spáchanými trestnými činy uprchlíků v Evropě údajně často vězí jejich nepochopení zvyklostí a pravidel, které jsou součástí západní kultury. Tento týden soudy v Německu a Rakousku řešily hned dva případy, které napovídají o tom, že integrovat zejména muslimské uprchlíky je běh na dlouhou trať.

Šokující zvrat v případu znásilněného chlapce. Rakušané vůbec nechápou
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Migranti

Případ znásilněného desetiletého chlapce otřásl loni v prosinci nejenom Rakouskem, ale celou Evropou. Dnes dvacetiletý irácký uprchlík si na něj počíhal ve sprchách plaveckého stadionu a brutálně se jej zmocnil. Letos v červnu byl za tento trestný čin odsouzen k šesti letům vězení a soud mu rovněž uložil, že musí zaplatit rodině oběti pokutu ve výši 4700 eur. Nejvyšší soud však nyní nařídil, aby byl celý případ znovu prošetřen.

Jako hlavní argument soudce uvedl, že si irácký uprchlík možná nebyl vědom nesouhlasu z chlapcovy strany. Soud nižší instance podle Nejvyššího soudu tuto skutečnost dostatečně neprokázal. Výše zmíněný argument mimořádně rozčílil matku oběti, která do Rakouska před lety přišla ze Srbska: „A to jsem synovi i dalším svým dětem říkala, ať se chovají k uprchlíkům přátelsky. Je neskutečné, jakým směrem se tento případ vyvíjí.“

Desetiletá oběť navíc dodnes trpí posttraumatickou stresovou poruchou, často pláče a nemůže spát. Opětovné vyšetřování případu chlapci může podle psychologů ještě více přitížit. Stejně jako rodina chlapce také rakouská veřejnost nechápe, co svým rozhodnutím Nejvyšší soud sleduje, a začínají se ozývat hlasy, podle kterých vše směřuje k úplnému osvobození iráckého pachatele. Tak daleko možná celá věc nedojde, ale i tak je důvěra Rakušanů ve spravedlnost vážně narušena.

Lidé ze zemí s větší muslimskou komunitou jsou obecně přesvědčeni, že soudy přistupují k prohřeškům uprchlíků mírněji a aktuální postoj Nejvyššího soudu v Rakousku těmto možná ne zcela objektivním postojům značně nahrává. V Německu tento týden řešily soudy rovněž případ znásilnění, ve kterém figuroval uprchlík. Také tentokrát „spravedlnost“ v evropském slova smyslu doslova narazila na odlišné chápání mezilidských vztahů a sexuality.

Čtyřiatřicetiletý Abdul A. čelí obvinění, že měl v období mezi lednem a dubnem několikrát znásilnit svoji o devět let mladší manželku a bít svého tříletého syna. Jak ovšem konstatuje deník Berliner Zeitung, muž si není svého pochybení vůbec vědom a tvrdí, že se nedopustil ničeho špatného. S manželkou měl prý v uprchlickém táboře sex vždy s jejím souhlasem a jeho tříletý syn mu nešťastnou náhodou upadl na zem v jídelně.

Abdul A. svoji manželku podle obžaloby znásilňoval a také fyzicky týral. Manželka mu totiž sdělila, že se od něj chce odstěhovat a našla si jiného partnera. Pětičlenná rodina přicestovala do Německa ze Sýrie před čtrnácti měsíci a především hlava rodiny se nebyla schopna smířit s odlišnými zvyklostmi, které jsou platné v západní společnosti v oblasti mezilidských vztahů. Stěžoval si, že jeho žena neustále překračuje jisté hranice a neprokazovala mu dostatečný respekt jako doma v Sýrii. Celý proces je nyní na začátku a bude pokračovat minimálně do příštího měsíce.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Josef Provazník

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Zase jen řeči

Vy tvrdíte, jak je třeba reagovat na zpětnou vazbu od lidí. To si myslím taky. Ale pak koukám, že jste se neobtěžoval reagovat ani na jeden z dotazů zde. Tak si představujete tu komunikaci v praxi? Podle mě je to tak se vším. Jako politici něco slibujete, ale realita je pak úplně jiná.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Green Deal a zbrojení? Unijní země mají velký problém, spočítal ekonom

19:37 Green Deal a zbrojení? Unijní země mají velký problém, spočítal ekonom

Analytik Philipp Heimberger z Vídeňského ústavu pro mezinárodní studia varuje, že pro státy Evropské…