Soud v kauze IBM překvapivě osvobodil Drábkova exnáměstka Šišku

23.02.2016 12:23 | Zprávy

Pražský městský soud dnes osvobodil bývalého prvního náměstka ministerstva práce Vladimíra Šišku, který chtěl podle obžaloby nezákonně zajistit firmě IBM miliardovou zakázku na kontrolu sociálních dávek. Zprošťující verdikt si vyslechl i znalec Vladimír Smejkal, jenž podle obžaloby vypracoval pro ministerstvo nepravdivý posudek. Rozhodnutí soudu, podle nějž skutky obou mužů nebyly trestným činem, zatím není pravomocné.

Soud v kauze IBM překvapivě osvobodil Drábkova exnáměstka Šišku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaromír Drábek

Státní zástupce Šišku viní z pokusu o zneužití pravomoci úřední osoby a z pokusu o porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. Znalce pak z pokusu o křivou výpověď a nepravdivý znalecký posudek. Šiškovi hrozilo až 12 let vězení, Smejkalovi až desetiletý trest.

Chyběl jediný přímý důkaz

„Pro závěry státního zástupce nebyl v průběhu hlavního líčení proveden jediný přímý důkaz,“ uvedl předseda soudního senátu Stanislav Králík. Dodal, že proces zadávání zakázky, které se obžaloba týká, se mu jeví jako standardní. Zároveň zkritizoval znalce z ústavu Apogeo, na jehož závěrech státní zástupce stavěl. „Jeho projev v jednací síni byl, promiňte mi ten výraz, tristní. Sám připouštěl, že se ve svém znaleckém posudku dopouštěl tu a tam chyb. To není vizitka korektního znalce,“ konstatoval.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Kde je podle vás příčina toho, že je EU opět na druhé koleji, jak píšete?

Jak to změnit nebo je to podle vás důvod, proč by měla být EU rozpuštěna? Protože co kdy politici v EU dokázali vyřešit?! A není na čase, aby lidé měli možnost volit i EK, které podle mě rozhoduje o všem, ale jako voliči ji nemáme šanci ovlivnit její složení?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zelenského chyba: Tohle měl říct za zavřenými dveřmi. Výbušný komentář zkušeného novináře

18:48 Zelenského chyba: Tohle měl říct za zavřenými dveřmi. Výbušný komentář zkušeného novináře

Andreas Rüesch, někdejší zahraniční korespondent v Moskvě a poté ve Washingtonu, napsal pár slov k h…