Španělsko: Migranti sbírali jahody. Práce hotova. A teď...

04.08.2020 10:01 | Zprávy

Ve Španělsku je problém s migranty. Nikoliv ovšem s těmi, kteří dorazili přes moře, ale s těmi, kteří ve Španělsku pracují v zemědělství a bydlí v provizorních chatrčích kolem zemědělských center. Nikdo totiž neví, zda se mezi nimi nešíří koronavirus. V červenci už tři slumy lehly popelem a mezi migranty panuje podezření, že požár byl založen úmyslně. Píše o tom server Euractiv.com.

Španělsko: Migranti sbírali jahody. Práce hotova. A teď...
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Ceuta - Španělsko

Španělsko se potýká s rekordními vedry (dle předpovědi počasí se v pátek teplota vyšplhá až na 39°C), problémy se rodí ale i jinde. Na španělském jižním pobřeží poblíž hranic s Portugalskem se nachází město Lepe, proslulé svými jahodami. Jahody většinou sbírají dělníci z jiných zemí, mimo jiné i z Afriky. V časech koronavirové krize se ovšem situace změnila.

Jak píše server Euractiv, sezónní pracovníci žili v neutěšených podmínkách ve slumech kolem města už od 80. let minulého století a OSN už několik let apelovala, aby místní samospráva s těmito podmínkami něco dělala.

V půlce července dle Euractivu tři slumy lehly popelem v sérii požárů, které se rozhořely zrovna když sezóna sběru jahod, borůvek a malin skončila. Třicetiletý Senegalec Fall, který se požár snažil uhasit, má za to, že požár byl založen úmyslně. Dvě stovky sezónních dělníků tak nemají kde bydlet, takže na protest spí na matracích poblíž radnice. Jak říká další z dělníků, Diakite z Mali, znamená to ohrožení jak pro dělníky, tak pro zbytek populace, protože o dodržování hygieny nemůže být řeč a hrozí, že se bude šířit koronavirus. Dodejme, že ani slumy nejsou vrcholem pohodlí a luxusu, stavební materiály tvořily krabice, palety a matrace, v přístřešcích není ani voda ani elektrická energie. Přesto si je prý sezónní pracovníci přeprodávají za 250 euro za jeden.

I přes neutěšenou situaci se dle Euractivu nikdo nezajímá o to, zda se mezi sběrači jahod nešíří koronavirus, na čemž se shodnou jak migranti, tak místní samospráva. Někteří odešli do Leridy, kde tamní samospráva znovu vyhlásila dvoutýdenní karanténu, když se nemoc začala šířit mezi dělníky. Fernando Simon, koordinátor ministerstva zdravotnictví pro krizové situace, připustil, že kvůli dělníkům zřejmě budou vznikat další ohniska šíření viru. Pouze v severozápadním regionu La Rioja se dle Euractivu odhodlali k tomu, že testováni budou všichni sezónní dělníci, a to bez ohledu na to, zda je zrovna někdo zaměstnává nebo ne.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: kas



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…