Špatné dny Roberta Šlachty: Ruší akce. A znovu osvobodili Nečasovou

01.10.2020 13:08 | Zprávy

Osvobození Jany Nečasové (dříve Nagyové), lobbisty Iva Rittiga a advokáta Davida Michala v kauze údajného vyzrazení utajované informace Bezpečnostní informační služby (BIS) je pravomocné. Pražský vrchní soud dnes zamítl odvolání státního zástupce. Obžaloba tvrdila, že Nečasová prozradila Rittigovu právníkovi obsah zprávy BIS a že lobbista mohl díky tomu učinit kroky k zakrytí svého vlivu na státní orgány a instituce.

Špatné dny Roberta Šlachty: Ruší akce. A znovu osvobodili Nečasovou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Nečasová s manželem

"Závěry soudu prvního stupně lze akceptovat a je na místě obžalované zprostit," konstatoval ve stručném odůvodnění rozhodnutí předseda odvolacího senátu Viktor Mach.

Nečasová byla vrchní šéfkou kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS). Rittig se od ní podle obžaloby v roce 2012 dověděl o utajeném materiálu zaslaném předsedovi vlády. Dovodil údajně, že zpráva BIS se týká právě jeho, a proto poslal právníka Michala na schůzku s Nečasovou do Hrzánského paláce.

Městský soud v Praze napoprvé uznal trojici vinnou, napodruhé - po odchodu původního předsedy senátu do důchodu - rozhodl opačně. Uvedl tehdy, že popsané skutky Rittiga a Michala nejsou trestným činem, protože se nepodařilo prokázat, že se muži skutečně dozvěděli o obsahu utajovaných listin. U Nečasové pak podle soudu nebylo prokázáno ani to, že se skutek vůbec stal.

Státní zástupce Rostislav Bajger pro Nečasovou požadoval tříleté vězení, pro oba muže navrhoval podmínky a peněžité tresty. Novinářům dnes řekl, že osvobozující verdikt nemůže akceptovat. Proti pravomocnému rozsudku lze podat dovolání.

Klíčovým důkazem obžaloby byly odposlechy Rittigovy schůzky v pražském hotelu Ventana. Obhájci trvali na tom, že nahrávky není možné použít, protože je policie pořídila při prověřování jiného případu. Odvolací senát však s přihlédnutím k nedávným rozhodnutím Nejvyššího soudu dospěl stejně jako předtím městský soud k názoru, že odposlechy použitelné jsou.

Trojice vinu odmítala, Rittig obžalobu označil za absurdní. Advokáti obžalovaných poukazovali mimo jiné na to, že informace o Rittigově vlivu na ministerstvu zemědělství nebyla tajná, protože o ní už dříve psali novináři.

Zpráva asi nepotěší bývalého šéfa ÚOOZ Roberta Šlachtu, který v roce 2013 stál za zásahem na Úřadu vlády, při kterém byla mimo jiné Jana Nagyová jako tehdejší šéfka kabinetu Petra Nečase zatčena. Zatčeni byli i tři poslanci ODS - Petr Tluchoř, Marek Šnajdr a Ivan Fuksa. 

Šlachtovi nyní nepřeje ani koronavirus. „Hrozně nerad, ale přeci vám musím říct, že rušíme všechny debaty až do konce října. Vláda se svými nařízeními nám nedovoluje normálně pokračovat v debatách. Dejte, prosím, vědět všem, kteří se na debatu nebo autogramiádu chystali. O kontakt s vámi ale rozhodně přijít nechci. Nabíjíte mě energií. A proto tak, jako vždycky, hledám náhradní řešení. Sledujte můj Facebook, YouTube a Instagram a určitě se brzy znovu vidíme!" napsal včera Robert Šlachta na svém facebookovém profilu, který jezdí diskutovat s občany po republice a představovat svoji knihu.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Euro

Můžete zaručit, že když budete v příští vládě, nebude podnikat kroky pro zavedení EURA a budete dělat vše pro zachování Koruny nebo podlehnete tlaku zbylých stran, hlavně teda topky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Green Deal a zbrojení? Unijní země mají velký problém, spočítal ekonom

19:37 Green Deal a zbrojení? Unijní země mají velký problém, spočítal ekonom

Analytik Philipp Heimberger z Vídeňského ústavu pro mezinárodní studia varuje, že pro státy Evropské…