Špinavá hra kolem Istanbulské úmluvy pro ČR. Vyplouvá to na povrch

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

08.10.2023 5:00 | Analýza

Istanbulská úmluva, kterou již ratifikovala většina západních států Evropské unie, se blíží svému projednání v českém Parlamentu. A opět se nad jejím obsahem rozbouřila veřejná debata. Odpůrci dokumentu bývají od druhé strany velmi často cílem tzv. nálepkování, podléhají prý například ruské propagandě. A co si myslí právě tito „onálepkování“. Senátor a právník Zdeněk Hraba nebo europoslanec Tomáš Zdechovský v tom vidí nedostatek argumentů. A to není vše.

Špinavá hra kolem Istanbulské úmluvy pro ČR. Vyplouvá to na povrch
Foto: STAN
Popisek: Zdeněk Hraba

Istanbulská úmluva se v posledních dnech, jak se blíží projednávání v obou parlamentních komorách, opět stává předmětem veřejné debaty. Jedni zdůrazňují její význam pro boj proti domácímu násilí, jiní naopak upozorňují, že zavádí do právního systému mnoho novinek, týkajících se genderové ideologie.

Smlouva obsahuje i takové závazky, jako že její signatáři „přijmou nezbytná opatření k prosazování změn sociálních a kulturních vzorců chování žen a mužů za účelem vymýcení předsudků, obyčejů, tradic a veškerých dalších zvyklostí, které jsou založené na myšlence méněcennosti žen, nebo stereotypním pojímání rolí žen a mužů“.

Právě tyto závazky mnoha lidem vadí.

Druhá strana však varuje, že odmítáním smlouvy se vyčleňujeme ze západní civilizace, země západní Evropy a severoatlantického civilizačního okruhu totiž dokument přijaly.

„Odmítnout úmluvu o potírání domácího násilí dává nějaký signál, že s domácím násilím bojovat nechcete,“ uvedla k tomu pro Českou televizi Klára Kocmanová, poslankyně za Piráty.

Kritici upozorňují, že Úmluva má inkorporovat práva, která už v našich zákonech dávno obsažena jsou.

Europoslanec Tomáš Zdechovský pro ParlamentníListy.cz vysvětluje: „Úmluva bude pro Česko závazná pouze ve věcech spadajících do pravomoci Evropské unie. Státy se zavazují mimo jiné k uzákonění opatření proti násilí, k prevenci i k vyčlenění peněz na různé služby“. Většina těchto věcí už podle něj v českém právu dávno je.

Také upozorňují na deklaratorní a ideologickou povahu textu, a varují před nadměrnými pravomocemi kontrolního výboru GREVIO, který v zemích s dokončenou ratifikací již začíná velmi rázně nabádat k legislativním úpravám a zasahuje tak do vnitropolitického dění.

V České republice je nyní Úmluva v procesu ratifikace současně v obou parlamentních komorách. V Senátu získala podporu pouze ve výboru pro lidská práva, tři další výbory a komise ji podpořit odmítly. Do děje následně vstoupil předseda komory Miloš Vystrčil, který kritikům dokumentu vzkázal, že jejich odpor je „trochu jako boj proti tomu, abychom se polepšili“.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Fakt myslíte, že jsme na tom v oblasti digitalizace dobře?

A co třeba říkáte na to, že jsme v digitalizaci veřejné správy je Česko druhé nejhorší v EU? Zdroj: https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6995694 Nebo co říkáte na toto - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-platit-prevodem-nestaci-digitalizace-ceske-ekonomiky-je-zalostne-pomala-261752?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Názor, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusesafec , 08.10.2023 9:23:17
Já si myslím, že by se ČR opět měla aktivně zapojit do V4 a po boku Poláků, Maďarů a dnes snad i Slováků vetovat nebo nepodpořit řadu úmluv a dokumentů, které jednotlivým státům předkládá EU ke schválení. Istambulská úmluva a migrační pakt jsou jedními z nich. Od vlády Fialy a současného prezidenta to však lze těžko očekávat.

|  15 |  0

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…