O uprchlících z Ruska se začalo výrazněji hovořit poté, co Putin 29. září vyhlásil okamžitou částečnou mobilizaci, kterou zdůvodnil ochranou suverenity a územní celistvosti Ruska. Rusové v reakci na to docela masivně z Ruska utíkají; od vyhlášení mobilizace mělo ze země utéct na zhruba 700 tisíc lidí, uváděla ruská verze časopisu Forbes.
Někteří Rusové se brání nástupu do ruské armády a nechtějí do války na Ukrajině. Kreml však tyto informace opakovaně popírá s tím, že jde o lživé informace. Mobilizace se dotýká především ruských občanů v záloze a s vojenskou zkušeností. V rámci částečné mobilizace mělo být povoláno 300 tisíc rezervistů,
Zásluhou T. G. Masaryka se Československo stalo útočištěm Rusů, kteří uprchli před bolševickou tyranií, a stali se podle Kroupy občany, z nichž mnozí z nich na oplátku významně přispěli naší kultuře, vědě i hospodářství.
Kroupa upozorňuje, že místo kolaborace s režimem si tito Rusové zvolili odchod a zachovali si čest. „Na tom nic nemění skutečnost, že jiní odolali i většímu nátlaku, protože ti představují výjimku. Zaslouží si naší zvláštní úctu, podle jejich příkladu můžeme tvořit mravní vzory, ale nikoli pravidla,“ říká v rozhovoru pro iRozhlas.cz.
I dnes prchají z Ruska nešťastníci, kteří se nechtějí podílet na válce proti Ukrajině, a my opět řešíme problém, zda a komu z nich poskytnout nový domov. „Nemáme žádné právo soudit jejich odchod jako mravní selhání,“ říká Kroupa.
„Mladý muž, který se účastnil protiputinovských demonstrací, snášel rány pendrekem, přesvědčoval marně své okolí a ve chvíli, kdy je postaven před rozhodnutí, buď nastoupit do armády, nebo na dlouhá léta do vězení, volí odchod do exilu. Takové bychom neměli vracet do ruského pekla a sluší se je přijímat i s rizikem, že to na nás jenom hrají. Masaryk by nám to jistě schválil,“ dodává Kroupa.
Kolář v rozhovoru pro CNN Prima News k tomuto tématu podotkl, že mnoho lidí, kteří z Ruska utekli až kvůli vyhlášení mobilizace, nejsou „antiputinovci“ a „neměli bychom je přijímat jako nějaké uprchlíky“. „Jsou to sice uprchlíci před válkou, ale hlavně před Putinem jako mobilizátorem, ne jako před diktátorem,“ míní Kolář s tím, že „jde o oportunisty, kteří si útěkem snaží zachránit svůj holý život místo toho, aby se připojili k odpůrcům války“.
V souvislosti s demonstracemi Česko na 1. místě Kolář hovořil o ruské propagandě: „Když si poslechneme některé řečníky na našich náměstích, tak nám do očí tvrdí úplné nesmysly a nestydí se za to. Je to jakýsi druh mozkové infekce, která prostě ovládá tyhle lidi,“ dodal. Kolář míní, že i u nás jsou lidé „jako ruská mluvčí ministerstva zahraničí Marija Zacharovová“, kteří „nechtějí vidět realitu ve chvíli, kdy jsou s ní konfrontováni“. Vliv ruské propagandy podle Koláře již slábne, přesto však „vojenskou operaci“ stále podporuje většina Rusů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.