Srbský prezident v rámci návštěvy České republiky v Českém rozhlase prohlásil, že je třeba využívat všech dostupných vakcín v boji s pandemií koronaviru. Srbsko patří mezi země s nejvyšší procentuální proočkovaností populace, kromě tří vakcín schválených Evropskou unií používá také ruský Sputnik V nebo čínský Sinopharm.
„Máme stovky tisíc lidí, kteří byli naočkováni vakcínou Sputnik V, a nebyl tam žádný problém,“ řekl Vučić, podle kterého je Sputnik V skvělá vakcína. „Samozřejmě bych ji doporučil. Jediný problém u ní je, že ji nestíhají vyrábět v dostatečném množství,“ dodal srbský prezident, který si sám zvolil vakcínu čínskou. „Vybral jsem si tu tradiční, která pravděpodobně tvoří protilátky nejpomaleji. Ale je to tradiční, velmi bezpečná vakcína. Tak v čem je problém?“ nechápe Vučić kritiku čínské a ruské vakcíny.
Srbsko kvůli očkování neváhá jít do obrovských investic, které se podle prezidenta zemi vrátí v podobě dobré ekonomické situace. Proto stát nabízí každému, kdo se nechá očkovat, 25 eur jako bonus. „Funguje to. Předtím se očkovalo 10 tisíc denně, dnes jsme na 25 tisících a dosáhli jsme nějakých limitů, protože na počátku to bylo až 85 tisíc lidí denně. Pro nás není problém nabídnout 80 nebo 100 milionů eur. Protože pokud to neuděláme, tak se naše ekonomika nehne z místa. Nedosáhneme pokroku, který jsme si naplánovali. Čím více lidí naočkujeme, tím lépe na tom naše ekonomika bude,“ má jasno Vučić.
Srbsko se podle něj na vakcinaci aktivně připravovalo již od loňského léta, kdy začalo vyjednávat s farmaceutickými firmami. Díky tomu dostalo vakcíny od Pfizeru a BioNTechu ve stejné době jako Evropská unie. „Investovali jsme do toho strašně moc práce a energie. Začali jsme se bavit úplně s každým. Dostali jsme dva miliony dávek vakcíny Pfizer ke konci roku 2020. Taková byla naše bilaterální dohoda. Mluvili jsme s nimi každý den a vždy s námi jednali poctivě, byli spolehliví a vše dodali včas,“ vysvětloval Vučić tajemství srbského úspěchu.
Kromě západních vakcín se ale Srbsko spoléhá také na čínskou nebo ruskou vakcínu. „Rusko i Čínu považujeme za přátele. Ale za každou vakcínu jsme zaplatili, nebyly to dary. Poté jsme je zdarma rozdávali v rámci našeho regionu. Všechny své závazky platíme, nedlužíme Rusům ani dolar, třeba za dodávky plynu,“ zdůraznil srbský prezident.
Dobré vztahy s Čínou, Ruskem nebo například Tureckem prý Srbsku v posledních měsících pomohly překonat celou řadu problémů. „Proč bychom dělali něco, co není v nejlepším zájmu naší země? A pokud některé evropské země protestují proti tomu, že spolupracujeme s Čínou, a přitom jejich obchodní bilance s Čínou je tisíckrát větší než naše, tak je to pokrytectví,“ tvrdí Vučić a na Rusku a Číně si cení toho, že podporují jejich územní integritu v otázce nezávislosti Kosova.
Právě to je hlavní kámen úrazu při jednáních Srbska o vstupu do Evropské unie. „Samozřejmě musíme dělat spoustu věcí, zlepšit právní stát, ale je zde velký problém Kosova. Srbsko jeho nezávislost neuznává a 22 z 27 členských států ji uznává,“ vysvětluje hlavní rozkol Vučić. Přesto podle něj Srbsko do EU míří a chce se více sjednotit v otázce zahraniční politiky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: jma