Podle posledních zpráv CNN se počet mrtvých z bombových útoků vyšplhal na 290 lidí. Jak informovala agentura AFP a CNN, srílanské úřady byly před nebezpečím varovány. Ministr telekomunikací zveřejnil foto z dokumentů, podepsaných policejním velitelem Priyalalem Dissanayakem.
Some intelligence officers were aware of this incidence. Therefore there was a delay in action. What my father heard was also from an intelligence officer. Serious action need to be taken as to why this warning was ignored. I was in Badulla last night pic.twitter.com/ssJyItJF1x
— Harin Fernando (@fernandoharin) April 21, 2019
V dokumentech datovaných k 11. dubnu se podle CNN píše, že by se měla věnovat pozornost vyjádření státní rozvědky, která zaznamenala informace o plánovaném sebevražedném útoku od šéfa organizace „Nations Thawahid Jaman“ Mohamada Saharana a měla by být podniknuta bezpečnostní opatření. Podle ministra telekomunikací tedy došlo k prodlevě, která stála život 290 lidí a mělo by být prošetřeno, proč bylo varování ignorováno.
O tom, jaké byly na Srí Lance poměry před útokem, psala také Britka se srílanskými kořeny Tasrim Nazírová v Guardianu. Ta útok přirovnala k tomu na Novém Zélandu. „Tady v Británii se mnoho muslimů bálo jít do mešity po tom, co se stalo na druhém konci světa,“ říká a dodává, že v oblastech, kde dochází k perzekuci křesťanů, to bude zrovna tak. Podle ní útoky na kostely jasně ukazují, že jde o pokus zastrašit náboženskou menšinu.
Nazírová říká, že varovné signály zde byly. Napětí mezi náboženskými menšinami bylo prý znatelné už když na Srí Lance dělala reportáž o protimuslimských nepokojích: „Viděla jsem letáky, které cílily na muslimy i křesťany, kteří tvoří 17 % srílanské populace. Byly zde výzvy k bojkotu jejich obchodů.“ Prezident Srí Lanky prý v roce 2015 po svém zvolení slíbil, že nechá útoky na náboženské menšiny prošetřit, ale udělal jen velice málo. „Mluvila jsem se svědky útoků na muslimy, kteří říkali, že policie jen přihlížela, zatímco docházelo k násilí,“ tvrdí Nazírová. A perzekuce náboženských menšin ze strany většinových buddhistů podle ní stále trvá. Loni byl například po žhářských útocích na muslimské domovy a obchody vyhlášen stav nouze a počet útoků na křesťany dle srílanské křesťanské organizace také stoupá.
„Těmto komunitám prostě nebyla poskytnuta dostatečná ochrana. Proč musíme čekat na tragédii takovéto vážnosti, aby se ti u moci vzbudili a začali naslouchat lidu Srí Lanky? Náznaky zde byly. A teď se musí Srí Lanka i celý svět vypořádávat s tímto zvěrstvem,“ obviňuje Nazírová.
Na závěr vyzývá k jednotě: „Srí Lanka musí stát pevně proti všem, kdo se nás snaží rozdělit. Musíme se spojit v solidaritě. I když si vláda neváží života natolik, aby potřela náboženskou nesnášenlivost nebo se vypořádala s těmi, kdo chtějí rozdělovat, jsou to obyčejní lidé, kteří mají sílu se postavit na odpor těmto silám. To je duch pravé Srí Lanky, kterou jsem poznala. A tyto vlastnosti nebyly nikdy důležitější.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas