Jako novinář s kontakty v Sovětském svazu, který měl styky i na Západě, slyšel prý Syruček o srpnu 1968 leccos. „Když jsem se pak později Kissingera ptal, proč Američané zaujali v srpnu takový postoj, tak mi řekl tři důvody: Za prvé tady byly dohody, už jaltské. Za druhé, pro Američany bylo důležitější pokračovat v rozhovorech o snížení jaderných zbraní než se zaplést s nějakým srpnem 1968 v Praze. A za třetí to, že oni si pražské jaro ani nepřáli, protože si samozřejmě nepřáli, aby socialismus ukázal svou životaschopnost. Takže jim tak vyhovovalo, že pražské jaro bylo udušené. To mi řekl sám Kissinger,“ prozradil Syruček v rozhovoru pro server Svobodné universum.
On sám prý o tom, že se chystá invaze, věděl od svého sovětského kamaráda od dubna 1968. Už v dubnu se prý sovětští vojáci učili orientovat v mapách Československa a učili se některá česká slovíčka. Příslušná bezpečnostní opatření podle Syručka přijali i Američané.
„Nevím přesně, v jakou dobu, ale Američané byli informováni, protože stáhli své jednotky rozmístěné v tehdejším Západním Německu padesát kilometrů od hranic, aby nedošlo náhodou k tomu, že by některý Sovět, sovětské vojenské vozidlo přejelo hranice a tam se nedostalo do kontaktu s americkými jednotkami. Takže to je operace, která je jednoznačně, když pominu, že jsou ještě záznamy toho, co Dobrynin, sovětský velvyslanec ve Washingtonu, říkal americkému prezidentu Johnsonovi, markantním důkazem o tom, že to věděli předem,“ poznamenal zkušený publicista.
Pár slov věnoval i ruské invazi na Ukrajinu. Vzpomněl si přitom na Alexandra Solženicyna, autora slavného díla „Souostroví Gulag“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp