Starosta Broumova: Na výsledky koalice jsem zvědavý a na soudržnost bych nesázel

08.04.2014 14:19 | Zprávy

Obavy má mimo jiné ze střetu několika názorů Andreje Babiše – podnikatelského, politického a legislativního. On sám do politiky přišel z funkce odborového předsedy. Nejen o problému odborů, politiků a společnosti jsme hovořili se současným starostou Broumova Milanem Kotrncem (BPP). Proč se vlastně rozhodl stát politikem? A jaké jsou jeho plány do budoucna? Řeč byla také o příčinách a řešení nezaměstnanosti a nejen o tom…

Starosta Broumova: Na výsledky koalice jsem zvědavý a na soudržnost bych nesázel
Foto: archiv starosty
Popisek: Starosta Broumova Milan Kotrnec

Do komunální politiky jste přišel z funkce odborového předsedy. Velmi podobně je na tom Jaroslav Zavadil, bývalý předseda odborů a nyní poslanec. Jak byste jeho působení v politice hodnotil? Mnozí míní, že by takových lidí mělo do vysoké politiky vstupovat víc, někteří kritizují, že jsou odbory zpolitizované. Co vy na to?

Nerad bych se srovnával s panem Zavadilem a ani nechci hodnotit jeho práci, přesto si myslím, že zrovna on propojení odborů a politiky zvládl s jistou noblesou – na rozdíl od jiných. Spíše bych odpověděl obecně, co je podle mého problém odborů, politiků a společnosti. Žijeme v době, kdy si mnozí z nás vše zjednodušují, nejlépe ve vlastní prospěch a nevnímáme prostředí, ve kterém žijeme (sousedy, spolupracovníky, okolí atd.). Další problém vidím v tom, že se upínáme k minulosti a máme problém se přizpůsobit současnosti, mnohdy agresivně reagujeme na naprosto běžné věci. Přijali jsme styl života, který má své výhody, ale současně nás o některé, na které rádi vzpomínáme, připravil.

Nelze bojovat za požitky starší pětadvacet let (i více) a současně užívat současných výhod. Podívejme se na vztahy na jižní a západní straně naší hranice. Tam je seriózní dohoda součástí „společenského kodexu“ a vzájemná dohoda je (na výjimky) kompromis obou stran a myslím si, že dohoda má i politickou podporu. Nejsem odborník na toto téma, ale jsem si jist, že oboustranná tolerance a úcta k práci toho druhého, či třetího, čtvrtého (politiků a státní správy) může společnosti pouze prospět.  

Jak se vám osobně podařilo využít zkušenosti z odborů v politice?

Za sebe mohu říci, že každá práce (funkce) mně dala tu šanci dívat se na věci z několika úhlů pohledu. Jinak jsem věci viděl jako zaměstnanec firmy, jinak jako směnový mistr, předseda odborů a komunální politik. Kromě osobních pocitů jsem se snažil pochopit i to, proč je názor toho druhého rozdílný od mého, ať byl výše postavený nebo podřízený a hledal jsem společnou cestu nebo alespoň směr. V odborech jsem nezatahoval politiku do firmy, ale řešili jsme vnitřní vztahy a snažili se problémům předcházet, aby nedocházelo ke konfliktům. Vyžadovalo to soustavný kontakt se zaměstnanci, mistry, vedoucími a vedením firmy. Přestože jsem odešel, mám stále pocit, že mám dobré vztahy ve všech liniích, a to i přesto, že se vídáme málo. Důležité je, zda si to myslí i zmínění lidé a ne jen já. Domnívám se, že jsem se snad výrazně nezměnil a snažím se dělat to, co se mi v minulosti osvědčilo. Nejde mně o moc a ani o osobní prospěch, snažím se lidem naslouchat a hledat nejvhodnější řešení – nejsem „buldozer“.

Co vám naopak působení v politice dalo? A chtěl byste také letos obhájit váš mandát?

Dalo mně spoustu zkušeností, zážitků, dostal jsem se do míst, kam bych se běžně nedostal, seznámil se a byl v kontaktu s lidmi a osobnostmi, pocítil jsem plnou tíhu odpovědnosti za rozhodnutí, která jsem musel udělat. Střídali se a střídají se pozitivní zkušenosti, ale i silně negativní. Pocítil jsem jistou ztrátu soukromí a času, nemám čas na rodinu a přátele. To k tomu patří, nestěžuji si, byla to má volba.

Do budoucna jsem realista, nedělám si naděje na obhajobu. Byl jsem zvolen v určité době, za jistých podmínek. Ta konstelace se nebude opakovat. Neplánuji útěk z komunální politiky, ale dovedu si představit, že budu současně dělat něco jiného a z toho budu mít vnitřní klid.

Nejvýraznější postavou nejen sněmovny, ale celé vlády je ale podnikatel Andrej Babiš. Jak ho vy osobně hodnotíte? Lze podle vás řídit stát jako firmu?

Pan Babiš je určitě osobnost, ale není ve vládě sám. Obávám se, že dojde ke střetu několika názorů – podnikatelského, politického a legislativního. Výsledek bude zajímavý, ale pokud se nevrátíme od nejvyšších míst ke zdravému selskému rozumu, tak moc šancí nevidím.  Na výsledky současné koalice jsem hodně zvědavý a na soudržnost bych moc nesázel. Systém se musí měnit od vrchu, na nás chodí pouze kontroly, které hledají chyby (mnohdy hledají rozdíly jen ve výkladu – nerozumíme si česky) a musíme obhajovat svá rozhodnutí. Sloučit dva systémy, kdy jeden hledá možnosti, jak toho dosáhnout a druhý je tlačen do toho, aby hledal možnosti, proč to nejde, nelze – to se musí změnit logika systému. Za to nemohou úředníci na obecních a městských úřadech. Až nám dojde, že svět není černobílý, ale pestrý a budeme hledat společná řešení, potom máme možná šanci se někam posunout.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

JUDr. Daniela Kovářová byl položen dotaz

Nemáte dojem, že to už celkově vláda přehání?

Nejde jen o to, že postupuje diskriminačně vůči ruským občanům, kteří tu chtějí získat občanství, a kteří jako jediný z národnostní by se museli vzdát toho svého, proti čemuž jste hlasovala, a proto vám píšu. Ale celkově tu akorát rozdmýchává vášně, když podle mě i na úkor nás občanů nadržuje občanů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

15:11 „Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

Nedělní debata Václava Moravce se nesla v konfrontačním duchu a zaměřila se na povolební spojenectví…