Starosta Prahy 9: Dejme Adrianě Krnáčové šanci

06.08.2015 10:54 | Zprávy

Byl to Bohuslav Svoboda, kdo odstřihl od pražského rozpočtu „pijavice všeho druhu“. Byl v tom tak důsledný a přímočarý, že to byl asi první důvod, proč „musel“ ve vedení Prahy skončit, říká pro naše stránky Jan Jarolím (ODS). Naopak skeptický je ke způsobu, jakým chce současná koalice řešit problémy metropole. Zevrubně se ale vyjádřil i k problému s bezdomovci, které řeší na Praze 9 poměrně netradičně, a vyzdvihl i vlastní unikátní bezdrátový kamerový systém městské části. A nejen to…

Starosta Prahy 9: Dejme Adrianě Krnáčové šanci
Foto: archiv starosty
Popisek: starosta Prahy 9 Jan Jarolím (ODS)

Pane starosto, jsme v polovině prázdnin. Jaká důležitá rozhodnutí jsou před vámi v následujících dnech?

Bez ohledu na to, zda jsou či nejsou prázdniny, „přísun“ úkolů a problémů nutných řešit je stabilní... Těžko rozhodnout, co je důležité více a co méně. Městská část Praha 9 funguje – a to je to hlavní. Pokud jde o mé soukromí – valí se toho na mě podstatně více než v „neprázdninovém“ období. Je to patrně zákonité... Jedno důležité rozhodnutí (= kdy jít na dovolenou) za mě udělala rodina, resp. můj sedmiletý vnuk: poslední srpnový týden, a budeme chodit po horách... 

Problémy s bezdomovci se nevyhly ani Praze 9. Radnice se je rozhodla řešit poměrně netradičně. Lidem bez domova nabídla zdarma ubytování v obytných buňkách. A to výměnou za udržování pořádku a péči o přírodní porosty v okolí. Jak se systém osvědčil?

Systém spolupráce s bezdomovci se nám na MČ Praha 9 velmi osvědčil. V podstatě jsme začali spolupracovat již v roce 2010 a do dnešních dnů se touto formou podařilo zlikvidovat více než 170 tun odpadů! Na konci minulého roku jsme náš systém modifikovali do podoby ubytování bezdomovců ve stavebních buňkách mimo obytnou zástavbu a pokusu u nich znovu nastartovat základní pracovní, zdravotní a hygienické návyky. Na konci letošního roku již někteří z nich dostanou od MČ Praha 9 „sociální bydlení“, jelikož mají práci a dovedou finančně obstát ve standardním životě (jako je platit nájem, kupovat si potraviny, hygienické potřeby a další). Po téměř roční zkušenosti pevně věříme, že následovat budou i další a počet bezdomovců se v naší MČ rapidně sníží, a to i přesto, že je k nám každoročně MHMP na zimu z celé Prahy sváží do ubytovny, kterou si za tímto účelem pronajímá...

Co se obecně snažíte dělat proto, aby se občané mohli v Praze 9 cítit bezpečně?

Samozřejmě že je lepší potenciálním nebezpečím předcházet, než zpětně řešit důsledky – tj. preferujeme prevenci před represí. Proto např. ve spolupráci s městskou, ale i republikovou policií děláme kontroly míst či provozoven, kde se dá eventuální bezpečnostní riziko očekávat. Majitelé těchto zařízení vědí, že jsou pod drobnohledem, a sami si uvědomují, že mají obrazně řečeno „budoucnost ve svých rukou“, protože jsme již u několika ať již heren, ubytoven nebo sběren barevných kovů dosáhli zrušení. Zároveň máme svůj vlastní unikátní bezdrátový kamerový systém, který umožňuje po domluvě s policií umístění kamer na problémová místa.

Jak byste hodnotil na Praze 9 dostupnost sociálního bydlení, či naopak tzv. startovacích bytů pro mladé?

Osobně vnímám termín „sociální bydlení“ jako příliš obecný a obávám se, že každý jej bere úplně jinak. Jsem přesvědčen, že každý by měl bydlet tak, aby to odpovídalo jeho finanční situaci. Myslím si, že na Praze 9 je dostatek vhodných bytů pro všechny příjmové kategorie, a kdo „u nás“ chce bydlet, tak si pro sebe vhodný byt najde. Pohled do seznamu žadatelů s (oproti minulým dobám) rapidně zmenšeným obsahem nás o tom přesvědčuje.

Praha má nyní historicky první primátorku, která je už od svého zvolení nejhůře hodnocenou představitelkou kraje. Jak byste ji ve funkci hodnotil?

Bylo by ode mě velice laciné ji jako členku hnutí ANO vykreslit v těch nejhorších barvách, ale nikdo není ani černý, ani bílý. S paní primátorkou jsem se již několikrát setkal při různých příležitostech a jednáních. Je na ní samozřejmě vidět, že v prostředí, do něhož byla tak trochu „vržena“, je politickým nováčkem. Osobní dojem, který ve mě zanechala, je takový (a teď bez jakéhokoli odkazu na slova zesnulého premiéra Grosse), že „to myslí upřímně“. Tím chci říci, že opravdu chce zlepšit život všech Pražanů. Ovšem způsob, jakým to současná koalice činí – tj. hledáním různých „třetích cest“, vnímáme my, tradiční pravicoví politici, jako ne právě šťastný a vedoucí špatným směrem. Ale – dejme jí šanci!

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vy jste teď sice pro zmrazení platů, ale co to řeší do budoucna?

Nemyslíte, že je třeba vyřešit vaše platy nějak komplexně, abyste brali přiměřeně se vším všudy? Ne že budete brát obří platy a ještě k domu dostávat obří náhrady. Vždyť to je výsměch všem a je jedno, že se teď snažíte problém oddálit, to není řešení. Nebo jak si to představujete za 5 let až by došl...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivan Hoffman a co je nutné: Porazit cenzory i byrokraty, vzít rozum do hrsti

4:44 Ivan Hoffman a co je nutné: Porazit cenzory i byrokraty, vzít rozum do hrsti

POHLED IVANA HOFFMANA „Vždy zde bude strach, že slovo změní svět. Současně zde vždy bude víra, že um…