Státní deficit zavinil Kalousek, řekl odborový funkcionář on-line

09.12.2010 12:40 | Zprávy

Středeční stávka je vnímána především optikou mizivé účasti na demonstracích. Podle místopředsedy ČMKOS Václava Pícla v on-line rozhovoru pro iHNed.cz šlo ale především o to vyjádřit stávkou nesouhlas s kroky vlády.

Státní deficit zavinil Kalousek, řekl odborový funkcionář on-line

Kromě stávky se ve středu nechali protestující proti vládní politice škrtů ve státním sektoru nechali vidět i na demonstracích. Ale třeba účast jen tisícovky lidí na Palackého náměstí v Praze je podle jednoho tazatele v on-line rozhovoru iHNed.cz s místopředsedou Českomoravské konfederace odborových svazů Václavem Píclem pro odbory ostuda jak řemen a úplné fiasko.

„Smyslem včerejší akce bylo vyjádřit svůj nesouhlas stávkou. Nešlo jen o osobní účast na Palackého náměstí. Důležité bylo zapojení zaměstnanců do stávky, což bylo téměř 150 tisíc idí a k tomu vyjádřená podpora zhruba dalších 200 tisíc občanů," nabízí Pícl své vysvětlení, z něhož odbory už tak hanebně nevycházejí.

I čeští zaměstnanci si musí umět říci o svou cenu práce

Jeden ze čtenářů se pozastavil nad tím, proč odbory nespojí stávku i s protesty proti obsazení pozice ministra financí Miroslavem Kalouskem, když by tím získali obrovskou podporu. „Daňové úniky, korupce, spolu se zrušením progresivního zdanění a snížení daní právnickým osobám - vše právě díky ministru Kalouskovi - jsou hlavními viníky velkého státního deficitu, který mají svými platy uhradit zaměstnanci z veřejné sféry a služeb," tvrdí Pícl, že právě toto při jednání s vládou odboráři neustále opakují.

Odborovému funkcionáři se také dostalo rady, aby se Češi inspirovali Francouzi, kteří umějí uspořádat opravdovou stávku. Odbory by se měly zradikalizovat, jinak je to jenom hrození pěstí. „Francouzi jsou přirozeně sebevědomí občané, je to dáno i historickým vývoje, věříme, že i naši občané a zaměstnanci postupně pochopí, že trh za ně nic nevyřeší a i oni se musí chovat ´tržně´ a říci si o svou cenu práce," doufá Pícl.

Občané mají zaplatit experimenty předchozích vlád

Podle něj odbory vždy deklarovaly, že je třeba stabilizovat veřejné finance i rozumnými úsporami, zatímco nyní se šetří pouze na platech zaměstnanců. „Odebírají se peníze nejchudším a zdravotně postiženým. Proč? Problémy veřejných financí způsobily především bezhlavé závody ve snižování daní předchozími vládami, tyto experimenty nyní mají zaplatit občané," odmítá odborář.

K věci:

Stávka byla směšná, prohlásil Klaus 

Haló noviny referují o úspěšné stávce. Ostatní píší o fiasku 

Místopředseda ČMKOS Pícl: Máme recept, jak vyvést zemi z krize  

Foto: cnb.cz

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jih

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

20:40 Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

Svůj poslední den ve funkci Joe Biden naplnil mimo jiné i udělováním milostí. Například Anthonymu Fa…