Studenti na Harvardu podepisovali prohlášení proti Izraeli. U nás práci nedostanete, začaly jim vzkazovat firmy

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

15.10.2023 15:11 | Monitoring

Po útoku palestinského Hamásu a následné izraelské reakci v Pásmu Gazy se na amerických univerzitách odehrálo hned několik shromáždění. Namísto připomínky obětí konfliktu však na mnohých z nich zaznívala protiizraelská hesla či dokonce volání po boji s židovským státem. „Existuje jen jedno řešení,“ hřímali studenti ve Washingtonu. A na Harvardu mezitím podepisovali prohlášení, v němž stojí, že za útok teroristů Hamásu je plně zodpovědný „izraelský režim“. Podpisy z něj však začaly zanedlouho urychleně mizet, studentům se totiž ozvali velcí američtí zaměstnavatelé.

Studenti na Harvardu podepisovali prohlášení proti Izraeli. U nás práci nedostanete, začaly jim vzkazovat firmy
Foto: Sociální síť X
Popisek: Ozbrojenci Hamásu při útoku na účastníky festivalu Nature Party v Izraeli

Americké vysoké školy aktuálně čelí protestům propalestinsky laděných studentů a dle serveru Politico se po brutálním zabíjení izraelských civilistů rozhodli takovéto akce uspořádat často nikoliv studenti, kteří by byli palestinského původu, ale především krajně levicové studentské skupiny.

Propalestinské akce se v minulém týdnu uskutečnily na mnoha amerických špičkových univerzitách – a komentáře rektorů vysokých škol vyzývající ke klidu a soucitu se v nich setkaly s ostrým odsouzením ze strany levicových studentských sdružení, která se rozhodla situace využít k protiizraelským protestům.

Na právnické fakultě Newyorské univerzity předsedkyně studentské advokátní komory vyjadřovala po útoku na Izrael svou „neochvějnou a absolutní solidaritu s Palestinci v jejich odporu proti útlaku směřujícímu k osvobození a sebeurčení“ a uvedla, že „za obrovské ztráty na životech nese plnou odpovědnost Izrael“. Od slov se posléze snažili distancovat mnozí představitelé univerzity a vyjádření kritizovali rovněž židovští studenti či advokátní kancelář Winston & Strawn, která předtím Workmanové nabízela práci ve svých řadách. Po přečtení jejích slov tuto nabídku práce AK stáhla.

Značnou pozornost sklidila také situace na newyorské Kolumbijské univerzitě, patřící do „břečťanové ligy“ elitních amerických univerzit, kde tamní studentská organizace Studenti Kolumbijské univerzity za spravedlnost v Palestině připisovala oběti řádění teroristů „izraelské extremistické vládě a dalším západním vládám“.

Profesor moderní arabské politiky na této univerzitě Joseph Massad se pak jal útok na Izraelce dokonce oslavovat a Hamás chválil za „inovativní“ a „ohromující“ odpor. „Co zmohou motorizovaní paraglidisté proti jedné z nejobávanějších armád světa? V rukách inovativního palestinského hnutí odporu zřejmě mnoho,“ vyjadřoval se Massad ke způsobu, který palestinští teroristé využili k překonání hraničních bariér během sobotního útoku zaměřeného z velké části na civilní cíle.

Západ pak tento profesor působící v New Yorku zkritizoval také, jelikož mu vadí, že je kritizována „pomoc“ pro Palestince z Íránu. „To by bylo jako požadovat, aby Evropané vzdorující nacistické okupaci během druhé světové války odmítli vojenskou a finanční pomoc od apartheidních Spojených států propagujících bělošskou nadřazenost, nemluvě o rasistických kolonizačních režimech Francie a Británie,“ připodobňoval.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radek Kotas

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

S kým bysme měli vést válku?

Když se tak připravujeme na válku a chcete posílit rozpočet na obranu, proti komu myslíte, že bude válka vedena? Rusko proti všem? Ač je podle mě Putin šílenec, podle mě vzhledem k tomu, že jaké má problémy na Ukrajině, nemyslím, že by útočil na někoho dalšího, navíc třeba my. Jsme přeci v NATO, a t...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

K míru bude potřeba změnit režim, soudí Drulák. Švihlíková vidí okno příležitosti

16:30 K míru bude potřeba změnit režim, soudí Drulák. Švihlíková vidí okno příležitosti

„Vítejte u změny režimu!“ Bývalý náměstek Ministerstva zahraničí ČR zahájil v sobotu odpoledne konfe…