Prezident Miloš Zeman ve svém projevu u příležitosti 70. výročí od osvobození koncentračního tábora v Osvětimi citoval slavného novináře Ferdinanda Peroutku a Winstona Churchilla. Chtěl na nich ukázat, že i takové osobnosti se mýlily a vstříc nástupu nacismu snažily hledat dokonce pozitivní stránky zrůdné ideologie.
Historik Petr Zídek prý pečlivě prohledával archiv časopisu Přítomnost a nikde článek s titulkem "Hitler je gentleman", který Zeman použil ve svém projevu, nenašel. "Nezdá se pravděpodobné, že by nějaký takový článek Peroutka kdy napsal,“ uvádí historik.
Zeman dále citoval Peroutku z jiného článku: "Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky". Tento článek, publikovaný v Lidových novinách 4. října 1938, napsal však podle Zídka Jan Stránský, jenž se skrýval za pseudonymem Petr Bílý. "Jde o reakci na Mnichovskou dohodu, a kdyby ho Zeman citoval v kontextu, zjistil by, že žádnou 'fascinaci intelektuálů zrůdným učením' neprokazuje. Jan Stránský napsal: Chtěli jsme zemřít za lepší zítřek a možná, že by nám bylo lépe, kdybychom byli mrtvi. Dobrá, budeme tedy pro tento lepší zítřek žít ve špatném dnešku a nemůžeme-li zpívat s anděly, budeme výti s vlky,“ píše Zídek.
Navíc k Peroutkovi dodal: "Tvrzení, že Ferdinand Peroutka byl fascinován nacismem, se nedá nazvat jinak než jako perfidní lež. Daly by se najít stovky citátů ze skutečných Peroutkových článků, které ho ukazují jako jasnozřivého odpůrce nacismu. O tom svědčí i to, že jeho publicistická činnost mu vynesla téměř šestileté věznění v nacistickém koncentráku. Miloš Zeman z důvodů, která zná jen on sám, kydá bahno na člověka, jenž na rozdíl od něj vždy ctil fakta a svou morální integritou by se mohl stát vzorem,“ ulevil si.
"Zemanův projev není jen běžná ostuda a trapnost jako vrávorání před korunovačními klenoty. Jde o projev, který byl určen zahraničnímu publiku, a prezident zesměšnil nejen sebe, ale celou Českou republiku," píše dále historik. Pracovat na mezinárodním fóru s takto snadno vyvratitelnými fakty je podle něj ostuda celé prezidentské kanceláře, která by hlavě státu měla projevy připomínkovat, jako se to v týmech světových státníků běžně dělá. "Jak je možné, že odpovědní úředníci v čele se superinteligentním Hynkem Kmoníčkem nepřišli na to, že obsahuje 'superdebility'?" ptá se redaktor závěrem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: bra