Svět se rozpadá, Čínu nezastavíte. Trumpova naprostá kravina. Zaorálek, Šlechtová a experti ve Sněmovně řešili bezpečnost. Padlo varování před českými důchodci

01.03.2019 18:04 | Zprávy

Téma radikalizace, terorismu, extremismu a prevence vůči aktuálním hrozbám přitáhlo ve čtvrtek do Sněmovny víc než stovku lidí. Na akci promluvil exministr zahraničí Lubomír Zaorálek, bývalá ministryně obrany a místního rozvoje Karla Šlechtová, někdejší šéf Valného shromáždění OSN Jan Kavan a řada expertů včetně odborníka na extremismus, prof. Miroslava Mareše.

Svět se rozpadá, Čínu nezastavíte. Trumpova naprostá kravina. Zaorálek, Šlechtová a experti ve Sněmovně řešili bezpečnost. Padlo varování před českými důchodci
Foto: Radim Panenka
Popisek: Konference o radikalismu a bezpečnosti, která se konala ve sněmovně

Zdravotnický výbor Poslanecké sněmovny pod vedením předsedkyně Věry Adámkové uspořádal odbornou konferenci „Radikalizace, terorismus a ochrana obyvatelstva“. Vystoupení řečníků vynesla na světlo mnohá nepříjemná zjištění jak v oblasti ochrany lidí před hrozbou teroristických útoků, tak reálný stav věcí na mezinárodní scéně.

Při radikalizaci nebo přímo verbování členů extremistických a teroristických organizací v současné době podle Miroslava Mareše hraje nezastupitelnou roli internet a především sociální sítě. „Je třeba zdůraznit, že internet je pouze nástrojem radikalizace, nemůže za to, není příčinou, byť těmto skupinám pomáhá,“ konstatoval profesor Mareš.

Zdůraznil existenci profesionálů na sociální sítě, kteří pro extremistické organizace stále více pracují. Ti sledují různé diskusí skupiny a platformy a dokážou podchytit lidi, kteří ke smýšlení dané organizace tíhnou. Může jít také o verbování pomocí fake news a zastrašování pod falešnou vlajkou, kdy jedinci na internetu vyhrožuje kupříkladu neexistující člověk, muslim s falešným profilem, a svůj terč zradikalizuje antiislámsky a nahrne ho do náruče pravicových extremistů. Tato forma je však podle Mareše rozšířena zatím jen v zahraničí, v České republice častá není.

Český problém je prý jinde. Na rozdíl od západní Evropy, kde radikalizaci podléhají spíše mladší generace, v České republice je tomu naopak  a radikalizované osoby zde jsou poměrně vysokého věku. Podle profesora Mareše nejde pouze o nedávný známý případ odsouzeného seniora Baldy, který spáchal útok na vlaky, ale něco podobného se objevilo už dříve. „Když to zlehčím, u nás bychom měli hlídat důchodce, aby nedělali železniční atentáty,“ uvedl Miroslav Mareš.

Exministr zahraničí Lubomír Zaorálek míní, že ve světě panuje všeobecná nepřipravenost na to, co se všechno děje. „Mám-li shrnout, v jakém stavu se dnešní svět nachází, pak říkám, že to, čemu jsme říkali světový řád, se postupně rozpadá na malé kousky a problém je, že netušíme, zda tyto kousky někdo dokáže uspořádat dohromady,“ řekl Zaorálek s tím, že hlavním rizikem současného světa je počátek éry soupeření mocností, na které Západ není připraven.

„Soupeření mocností nabývá obrovského charakteru, je bez kontroly a my netušíme, k čemu nás v nejbližší době přivede. Hlavní problém je, že nikdo nemá plán, žádnou představu. Stačí se podívat, jak dopadl summit Trumpa s Kim Čong-unem,“ pokračoval Zaorálek. 

Trumpova administrativa podle jeho slov nemá dostatečně kompetentní lidi, aby byla schopna jednání vést. „Něco podobného vidíte ve Venezuele. Tam se spustila akce, která měla skončit za 14 dní. Nejenže neskončila, ale nevíme, zda někdy skončí vůbec,“ uvedl. Dále upozornil na střet Spojených států s Čínou, kterou by Američané rádi zastavili, což se jim prý nikdy nepovede. „Čína má větší sebevědomí, než míval Sovětský svaz. Čína se dostala do takového postavení, že ji nelze zastavit,“ doplnil Lubomír Zaorálek.

Otázky bezpečnosti z perspektivy světové politiky, především, co se týče fungování NATO a (ne)akceschopnosti Evropské unie z hlediska obrany společného území, probrala bývalá ministryně obrany a poslankyně Karla Šlechtová. Hned úvodu zdůraznila, že pokud bychom vyslyšeli naléhání některých politiků na vystoupení z NATO, naše země by byla naprosto neschopná vlastní obrany. „NATO je pro nás opravdu zárukou kolektivní ochrany a obrany naší země,“ řekla Šlechtová.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Washington: Bystroň se setkal s hvězdou z okolí Donalda Trumpa

17:54 Washington: Bystroň se setkal s hvězdou z okolí Donalda Trumpa

Europoslanec německé Alternativy pro Německo (AfD) Petr Bystroň se během své cesty do USA při přílež…