„V této chvíli se spíše obávám, že ještě ani sami vítězové nevědí, co vyhrálo. Nemyslím to nijak pejorativně, ale vzhledem k tomu, že zatím není dokument, z kterého by se dalo soudit, jak vypadá společný názor teoreticky budoucí vlády na řadu věcí, které se týkají občanů a řady firem, se zatím nedá soudit vůbec nic. Všechny věci, které se šíří, může každý posuzovat různě, ale my si počkáme, až jakým způsobem dojde k dohodě, jakým způsobem bude vypadat programové prohlášení vlády. Od toho se pak dá posuzovat směr, jaká bude. Já bych doporučoval, aby vláda byla moudrá, aby neuvažovala pouze ideologicky, ale ve prospěch České republiky a jejích občanů. V tom mohou být rozdílné postupy, než které byly prezentovány při volební kampani,“ nechtěl předjímat vývoj země šéf odborářů s tím, že věří v moudrý přístup a poučení se z chyb vlády předchozí bez ohledu na politické zabarvení. Jinak to prý nedopadne dobře.
Varoval však před ráznými škrty. Například občanský demokrat Jan Skopeček mluvil o 125 miliardách korun úspor v rozpočtu, SPOLU dlouhodobě hovoří i o propouštění nadbytečných úředníků v přebujelé státní správě – až 13 procent. Josef Středula se však domnívá, že nerozumné škrty by mohly znamenat krizi. „Varuji před takovými kroky, a kdyby se škrty v rozsahu, který naznačujete, promítly do reality, výsledek může zadělat na velké nebezpečí vlastní české krize,“ vysvětlil pro ParlamentníListy.cz. Rovněž v této souvislosti připomněl rok 2009 a další, kdy země čelila ekonomické krizi. Vyzval proto opakovaně budoucí vládu, aby začala uvažovat moudře a komplexně ve prospěch ekonomiky.
Nutná je diskuse a moudrý přístup
„Pokud udělají tuto chybu, nemusí nastat dobrý průběh. Jde jen o teoretizování, neumíme to odhadnout, zatím neexistuje nová vláda, nevíme, jaké jsou její směry, jak budou budoucí ministři postupovat. Neznámých je nyní hodně, ale co je známo, je návrh rozpočtu na rok 2022, kde se ukáže, jak uvažují a jak k tomu přistoupí,“ podotkl Středula.
Do Poslanecké sněmovny se letos poprvé nedostali komunisté ani ČSSD. Na dotaz redakce, zda nebude ve snaze odborářů levicová politika v Parlamentu chybět, odvětil: „Voliči ohodnotili levicové strany a jejich dosavadní činnost odchodem, rozhodně na to mají právo. V demokratické společnosti je respektování výsledku voleb namístě. Druhá věc je, zda budou ve Sněmovně nositeli témat, která levice zastávala. Tím, že voliči usoudili, že ti, kdo je reprezentují, nejsou těmi, kdo to mají dělat, jsou logickým mluvčím této části společnosti odbory, nikdo jiný. My nemáme ideologické předpojatosti a chceme hledat dobré řešení pro lidi a pro ty, které zastupujeme. Rozhodně ale nejsme těmi, kteří mohou plnohodnotně zastoupit chybějící levici v Poslanecké sněmovně. My v ní nejsme, budeme řešit situaci sociálním dialogem a diskusí a věřím, že vláda k ní přistoupí,“ sdělil předseda Českomoravské odborové organizace. K hlavním jeho doporučením směrem k budoucí vládě tedy patří i komunikace, neboť bez ní vznikají spory a konflikty. Právě na problematickou komunikaci s dosavadní vládou si Josef Středula už několikrát stěžoval.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.