Než se začneme věnovat samotným datům, která průzkum agentury zjistil, je třeba uvést, že nejnovější hodnocení důvěry vedoucích představitelů daných zemí vycházejí z údajů shromážděných od 29. března do 4. dubna 2023. Samotné hodnoty byly pořízeny na základě sedmidenního klouzavého průměru dospělých obyvatel v každé zemi, přičemž velikost vzorků se v jednotlivých zemích liší.
Agentura Morning Consult Political Intelligence v současné době sleduje hodnocení schválení vládních představitelů v Austrálii, Rakousku, Belgii, Brazílii, Kanadě, Francii, Německu, Indii, Irsku, Itálii, Japonsku, Mexiku, Nizozemsku, Norsku, Polsku, Španělsku, Švédsku, Švýcarsku, Spojeném království a Spojených státech amerických.
Jak bylo řečeno, data, která zmíněná agentura zjistila, nejsou pro stávajícího českého premiéra Petra Fialu (ODS) příznivá. Vyplývá z nich, že mu nedůvěřuje 71% obyvatel a to ho staví např. na úroveň francouzského prezidenta Emanuela Macrona, který ale v době průzkumu čelil demonstracím, stávkám a násilnostem v ulicích.
Horší, než Fiala jsou v tomto ohledu už jen jihokorejský a norský předseda vlády.
Pokud se podíváme blíže a vyhodnotíme si zvlášť křivky důvěry a nedůvěry českých občanů v Petra Fialu, vidíme, že největší důvěru a zároveň nejmenší nedůvěru měl v březnu roku 2022, což by mohlo souviset s ukrajinskou krizí a jeho návštěvou Kyjeva.
Skokově se nedůvěra zvýšila a zároveň důvěra snížila v létě 2022, což může být způsobeno zdlouhavou přípravou zastropování cen energií a s jejich konečnou výší.
Nicméně je patrný trend, že nůžky mezi nedůvěrou a důvěrou se ustálily zhruba na úrovni, kdy Fialovi věří čtvrtina obavtel a nevěří mu zhruba tři čtvrtiny. Aktuálně je ale patrné další zvyšování rozdílu mezi důvěrou a nedůvěrou.
Dodejme, že znovu se také začaly rozevírat nůžky ohledně toho, jak vidí obyvatelé jednotlivých zemí směřování svojí vlasti.
Od doby, kdy Petr Fiala vyjel na Ukrajinu a se směřováním země bylo spokojeno 36% obyvatel se situace postupně horšila až k výše popsanému letnímu „zastropovacímu“ výkyvu, kdy bylo spokojeno pouze 19% a nespokojeno 81% respondentů.
V současné době je v České republice spokojeno s tím, kam se ubíráme jen 26% obyvatel, naopak nespokojeno s aktuálně nastoleným směřováním je téměř tři čtvrtiny respondentů.
Z celosvětového hlediska stojí za pozornost, že nejdůvěryhodnějším premiérem je indický Narendra Modi a že ve Spojených státech důvěřuje prezidentovi Joe Bidenovi jen 40% respondentů a podle průzkumu, který zahrnoval 45.000 Američanů, mu nedůvěřuje už více než polovina obyvatel.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: MaA
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.