„Podle informací, které byly zveřejněny médii, potvrzeny ze strany orgánů činných v trestním řízení a zejména nerozporovány samotnými aktéry, se nalézáme v situaci, kdy se nejvyšší představitel ÚOHS scházel s politiky, lobbisty a zákulisními hráči,“ uvedla TI. „Popsané jednání předsedy ÚOHS, který nebyl schopen odolat politickým a ekonomickým tlakům nejrůznějších aktérů, závažným způsobem narušuje důvěru v nezaujatost rozhodování a celkovou důvěryhodnost ÚOHS,“ napsala organizace.
Podle TI vláda nemusí čekat na výsledek případného soudního řízení, protože zákon jí umožňuje navrhnout odvolání předsedy ÚOHS v momentě, kdy narušuje vážným způsobem důstojnost své funkce nebo narušuje nezávislost úřadu. „Vláda má již teď k dispozici dostatek informací, aby mohla iniciovat odvolání předsedy ÚOHS Petra Rafaje a v rámci svých kompetencí zamezit dalšímu riziku ovlivňování ÚOHS,“ uvedla TI.
Babiš uvedl, že si dopis přečte a bude se jím zabývat, upozornil ale na to, že o záležitostech kolem ÚOHS má informace pouze z médií. „Jde teď hlavně o policii, aby konala,“ řekl.
Vláda odvolání šéfa antimonopolního úřadu jen navrhuje, konečné rozhodnutí je na prezidentovi. Prezident Miloš Zeman v rozhovoru s ČTK už dříve uvedl, že důvodem pro Rafajův odchod by měl být až pravomocný soudní rozsudek.
Policie 7. března zasahovala na antimonopolním úřadu a také v sídle firmy Kapsch, která v Česku provozuje mýtný systém. Nikoho neobvinila. Server Novinky.cz napsal, že policie podezírá Rafaje a šéfa Kapsche Karla Feixe z korupce. S oběma se kvůli mýtnému scházel místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek. Podle deníku Právo NCOZ prověřuje kromě mýtného tendru dalších nejméně 20 veřejných zakázek, u kterých mají podezření z manipulace při rozhodování ÚOHS.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk