Zpravodajství FTV Prima bylo po únorové reportáži o rodině křesťanských uprchlíků z Iráku, z nichž jeden na kameru hovořil o nabídnutém bydlení v Jihlavě jako o přemalovaném kravínu, obviňováno z manipulace, ale Rada pro rozhlasové a televizní vysílání k takovému závěru nedošla. Nyní ale zahájila s provozovatelem FTV Prima správní řízení pro možné porušení ustanovení § 31 odst. 3 zákona č. 231/2001 Sb. (Zákon o provozování rozhlasového a televizního vysílání.) Uváděný paragraf se týká práv a povinností provozovatelů vysílání a k porušení jeho ustanovení mělo dojít 28. května letošního roku.
V pořadu Zprávy FTV Prima, který je na programu Primy vysílán každý den pět minut před devatenáctou hodinou, se objevila reportáž o autonomním centru Klinika na pražském Žižkově. „Dotyčná zpravodajská reportáž se zpronevěřila zásadě důsledného oddělování hodnotících komentářů od zpravodajských informací. Reportáž byla zpracována manipulativním způsobem. Divákovi podsouvala již konkrétní předdefinovaný názor na pojednávanou problematiku,“ konstatovala ve své tiskové zprávě Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
Oddělit informaci od komentáře nelze, každá je trochu hodnotící
Pro připomenutí několik pasáží zmíněné reportáže. „Obrázek, jak aktivisté v objektu hospodaří, si ostatně můžete udělat z fotek pořízených v objektu bezprostředně po zásahu. Neskutečný nepořádek, špína, všudypřítomné láhve od alkoholu a na zdech různá hesla, to je komunitní centrum. A teď zpráva jako z absurdistánu. Hnízdo obývané levicovými aktivisty včera převzalo, ano, slyšíte správně, cenu za občanskou statečnost. Ocenění z rukou Nadace Charty 77 aktivisté převzali v rezidenci primátorky,“ uvedla v reportáži redaktorka Karolina Hošek. „A třešnička na dortu. Peníze z ceny chtějí aktivisté věnovat organizaci Anarchistický černý kříž. Ten sice podporuje politické vězně, podle odborníka má ale i rysy extremismu,“ dodala ještě.
„Myslím si, že ta volba slov zřetelně obsahuje příliš vysokou míru hodnotících výrazů. Proč to říkám takhle opatrně? V tom požadavku oddělení informace od komentáře, tedy faktu od hodnocení, je obsažena nevyřčená představa, že to jde. Ale ono to nejde. Každá informace je tak trošku hodnotící, to je prostě zakotvené v tom, že se používají jazyk a obrazy a my se slovy a obrazy spojujeme nějaké hodnoty, prostě to tak je. To, čeho se dá dosáhnout, je to, aby toho hodnocení bylo ve zprávě co možná nejméně. Čili je to otázka nikoli ano, nebo ne, ale je to otázka míry,“ vysvětluje pro ParlamentníListy.cz profesor Jan Jirák z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, že požadavek RRTV na důsledné oddělování hodnotících komentářů od zpravodajských informací je vlastně nesplnitelný.
Podstatou manipulace je úmysl, ale ten se velmi obtížně dokazuje
V uvedených ukázkách však hodnotících prvků nalézá až příliš. „Z hlediska informační hodnoty je například slovo ‚neskutečný‘ opravdu zbytečné. To je hodnocení, které už pro mě přešlapuje za hranici požadavku minimalizovat hodnotící prvky,“ říká mediální expert a poukazuje na to, že jedna věc je hodnocení a druhá věc je manipulace. „Manipulace už je komunikace s nějakým předem vytyčeným, ale nepřiznaným cílem. Když někdo někoho manipuluje, chce ho dostat do nějaké názorové pozice nebo přimět k nějakému jednání a neřekne mu to. To je podstata manipulace, ale ta se velmi obtížně dokazuje,“ upozorňuje profesor Jan Jirák.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník