Tajemník Václava Havla má pocit, že se tu málo demonstruje. K demokracii to prý patří

06.07.2019 10:11 | Zprávy

Osobní tajemník prvního českého prezidenta Vladimír Hanzel byl na Letné v roce 1989 a po třiceti letech byl na stejném místě znovu. Zdá se mu, že dnes Češi málo demonstrují.

Tajemník Václava Havla má pocit, že se tu málo demonstruje. K demokracii to prý patří
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou pořádá iniciativa Milion chvilek pro demokracii

Václavu Havlovi dělal Hanzel tajemníka ještě před listopadem 1989. Sametovou revoluci dnes popisuje jako dobrodružství, do kterého se disidenti vrhli a všechno se rozběhlo samospádem. Hanzel si však byl po celou dobu vědom, že ho mohli komunisté zavřít a možná s ním provést ještě něco horšího.

„S Havlem jsem spolupracoval už dříve, ale v létě 1989 mě požádal, zdali bych mu nemohl dělat tajemníka. Už tehdy na něj byla upřena obrovská pozornost ze světa a on byl na tolik zdvořilý, že nedovedl nikoho odmítnout. Televizní štáby ze Západu s ním chtěly neustále dělat rozhovory. Neměl čas, valilo se toho na něj moc a potřeboval někoho, kdo by mu pomohl vše uspořádat. Proto jsme se domluvili, že budu jeho tajemníkem. Od té chvíle, když se na Havla někdo obrátil, tak dostal vizitku s mým telefonním číslem. Chodil jsem k němu domů a tam jsem pravidelně ‚úřadoval‘, sestavoval jeho denní kalendář, vyřizoval telefonické hovory, přijímal či spíše filtroval návštěvy, přebíral od občanů podpisy Charty 77 či provolání Několik vět,“ poznamenal tajemník prvního prezidenta v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Letenskou demonstraci z roku 1989 prý prožíval víc než tu letošní, tehdy šlo o změnu režimu. Dnes už je ten režim změněný, demokratický a lidé mohou demonstrovat svobodně, mohou svobodně říkat co si myslí a nemusí se bát, že je kvůli tomu vyhodí z práce nebo jim soudy napaří pěkných pár let v base. To však neznamená, že by dnešní demonstrace nepovažoval za zásadní. Spíš naopak.

„Máme svobodu shromažďování a svobodu slova a je potřeba jich využít. Dokonce si myslím, že u nás se jich málo využívá. Protestování proti něčemu a vyjadřování vlastních názorů patří k demokracii. Zděšení z toho, že někdo demonstruje, není namístě. V zemích s dlouhou demokratickou tradicí to je naprosto běžná součást života,“ uvedl Hanzel.

Podle jeho názoru je proč demonstrovat. Premiér Babiš je podle Hanzela ve střetu zájmů, opírá svou moc o komunisty, a prezident Miloš Zeman ještě k tomu obchází ústavní pravidla. To je dost důvodů k demonstraci.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

35 let od cinkání klíči: Bydlení jako kalamita, píše sociolog Keller. A Fialova vláda to dorazila

13:25 35 let od cinkání klíči: Bydlení jako kalamita, píše sociolog Keller. A Fialova vláda to dorazila

NEKOREKTNĚ S KELLEREM Pod hlasitými spory mezi pravdoláskaři a dezoláty se podle profesora Jana Kell…