Tak gender studies budou mluvit do našich důchodů? Markéta Šichtařová si četla složení komise ministryně Maláčové a čím dál více žasla

01.02.2019 11:45 | Zprávy

Česká ekonomka, manažerka a podnikatelka Markéta Šichtařová se pohoršuje nad novou komisí „pro spravedlivé důchody“, kterou v tomto týdnu představila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Šichtařová se pozastavuje především nad jejími cíli, v jejichž výkladu spatřuje jisté protiklady, a zarážející je pro ni i to, z jakých členů se komise vlastně skládá. „O našem důchodu rozhodují genderové neziskovky,“ dodává.

Tak gender studies budou mluvit do našich důchodů? Markéta Šichtařová si četla složení komise ministryně Maláčové a čím dál více žasla
Foto: ReproFoto: ČT
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová v pořadu ČT Hyde park

„Už jsem se ztratila v tom, kolikátá reforma reformy reformy reformy to má být tentokrát,“ kroutí Šichtařová hlavou nad již několikátou představenou komisí zabývající se důchody. Tentokrát se jmenuje „komise pro spravedlivé důchody“. Už samotný název přijde ekonomce dosti závádějící. Snaží se prý akorát podsunout, že dříve byly důchody nespravedlivé. „Spravedlivé důchody? Tohle označení se snaží takovou myšlenku akorát podsunout,“ zdůrazňuje s tím že jsou tu však ještě daleko podezřelejší věci.

Jsou jimi podle ekonomky cíle této nové komise, která vychází z programového prohlášení vlády a záštitu nad ní má Ministerstvo práce a sociálních věcí. V programovém prohlášení se totiž uvádí, že cílem je „plošné zabezpečení na principu solidarity“ a „posílení zásluhovosti“. A právě zde Šichtařová zveda ukazováček varující před rozdíly mezi těmito pojmy.

„Solidarita znamená, že těm, kdo mají víc, něco vezmeme a dáme těm, kdo mají míň,“ zdůrazňuje s tím, že solidarita v tomto případě znamená tlak na větší či menší rovnost. A zásluhovost? „Zásluhovost znamená, že ti, kdo si víc zaslouží, víc dostanou. Zásluhovost tedy znamená nerovnost,“ dodává ekonomka, která to považuje za slušné oxymóron typu suchý déšť, chladivý oheň či ohlušující ticho.

Původní text ZDE

A posvítila si také na členy samotné komise, mezi které se řadí i Česká ženská lobby. „Proč Česká ženská lobby? Když už vyváženost a solidarita, kde tam máme nějakou mužskou lobby?“ podivuje se ekonomka nad tím, kdo to v komisi usedl. Stejně tak ji děsí i členství Gender Studies. „Co má co samozvaná nevládní nezisková organizace mluvit do toho, kolik dostanu zaplaceno v důchodu,“ rozčiluje se Šichtařová a dodává, že vláda asi necítí, že je vrcholně nemravné tahat do diskuse o důchodech, tedy o nás všech, jakoukoli neziskovku, jejímž definičním znakem je, že je nevolená a tedy zcela samozvaná, reprezentující jen své vlastní zájmy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…