Tak jak je to s tím azylem pro čínské křesťany? Poslanci se chystají nahánět vládu interpelacemi

03.09.2016 16:42 | Zprávy

Poslanci z klubu TOP 09 a Starostů chtějí interpelovat ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) kvůli vyřízení žádosti o azyl 70 čínských křesťanů. Ti tvrdí, že jsou ve své zemi pronásledováni kvůli své křesťanské víře. Rozhodnutí o udělení ochrany trvá podle zákonodárců dlouho, někteří Číňané na verdikt úřadů čekají už rok, uvedl dnes server Aktuálně.cz.

Tak jak je to s tím azylem pro čínské křesťany? Poslanci se chystají nahánět vládu interpelacemi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ve sněmovně se hlasovalo o novele zákona o zbraních, tedy o pravidlech jejich držení občany tzv. zbrojním průkazu

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes v Olomouci řekl, že prodloužená lhůta zřejmě souvisí s nutností úřadů shromáždit dostatek informací. „Pokud došlo k určitému prodloužení lhůty proto, aby státní správa rozhodla o tom, jestli bude poskytnutá ochrana či nikoliv, tak předpokládám, že to souvisí s nutností shromáždit dostatek informací o skutečných podmínkách, ve kterých tito lidé žili,“ řekl novinářům Sobotka. Dodal, že v právním státě rozhodují o azylu úředníci, ne předseda vlády či ministr vnitra. Žádosti jsou také podle něj posuzovány individuálně, nerozhoduje se o skupině. „Ke všem přistupujeme stejně, je třeba vycházet z azylového zákona,“ uvedl.

Jak již dříve média uvedla, pokud by Ministerstvo vnitra žadatelům mezinárodní ochranu udělilo, oficiálně by tím konstatovalo, že se v Číně porušují lidská práva. První skupinka deseti čínských křesťanů přišlo podle médií do Česka loni v září, dalších 60 v první polovině letošního roku. „Zatím nebylo rozhodnuto o žádné žádosti. Křesťané z Číny čekají v zařízeních pro běžence v Havířově a Kostelci nad Orlicí,“ připomněla ČTK.

Ministerstvo vnitra má ze zákona na udělení či neudělení azylu lhůtu 90 dnů, kterou může prodlužovat až na šest měsíců. Číňané v minulých letech tvořili jen zlomek žádostí o azyl. Loni úřady posoudily čtyři případy, o rok dřív 15. Křesťané v Číně patří k pronásledovaným komunitám. Tamní komunističtí vládci sice uznávají katolictví i protestantství, na církve ale dohlíží tajná policie. Další nelegální křesťanské církve čínský režim potírá.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzít mu tu medaili. Soros nemá klid na radost z ocenění od Bidena

19:37 Vzít mu tu medaili. Soros nemá klid na radost z ocenění od Bidena

George Soros, americký investor a miliardář, byl oceněn Medailí svobody od prezidenta Joea Bidena. Z…